لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۱۸

امریکا برای تطبیق برنامۀ مشترک نظامی با روسیه شرط گذاشت


ایالات متحده امریکا می‌گوید، تا زمانیکه رژیم سوریه به شهرهای محاصره شده اجازه رساندن کمک‌های بشری را ندهد، کدام برنامه مشترک نظامی را با روسیه در نظر ندارد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، جان کری وزیر خارجه امریکا با همتای روسی اش سیرگی لاوروف دیروز در تماس تلیفونی گفت، امریکا توقع دارد تا مسکو از نفوذش بالای بشار اسد استفاده کند تا به کاروان کمک‌های بشری به داخل شهر حلب و دیگر مناطق محاصر شده اجازه دهد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا

وزارت امور خارجه امریکا تأخیر در رساندن کمک‌های بشری را که بار ها تکرار شده، غیر قابل قبول خوانده‌است.

دو روز بعد از اینکه موافقتنامه بین وزرای خارجه امریکا و روسیه در شهر ژینو سویس به امضا رسید، آتش بس روز دوشنبه بین نیروهای دولتی و شورشیان مخالف حکومت سوریه، آغاز شد.

بر اساس توافق، روسیه رژیم اسد و واشنگتن گروه‌های شورشی مخالف حکومت سوریه را باید وادار سازند تا هر دو جانب به کاهش خشونت‌ها موافقه کنند.

طبق این موافقتنامه، اگر آتش بس تا هفت روز مراعت شود و به کمک‌های بشری اجازه داده شود، روسیه و امریکا هر دو به هدف مبارزه با گروه داعش و جبهه النصره کار مشترک را آغاز می‌کنند.

اما گزارش‌ها حاکی از آن اند که درگیری‌ها ادامه دارند و سازمان ملل متحد نتوانسته تاکنون به مناطق محاصره شده مانند قسمت شمالی شهر حلب کمک‌های بشری را به غیر نظامیان انتقال دهد.

ویکتور پوژنیخار معاون قوماندان نیروهای مسلح روسیه دیروز گفت، طوریکه توافق شده بود، بعد از آتش بس نیروهای سوریه، تانک‌ها، وسایط زرهدار و قوای توپخانه به قرارگاه‌های اولی شان برگشته اند.

از سوی دیگر، امریکا و روسیه برای بحث روی وضعیت سوریه برگزاری اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد را تقاضا کرده‌اند.

گفته می‌شود، از آغاز جنگ سوریه در ماه اپریل سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو،۲۵۰ هزار نفر کشته شده و میلیون تبعه این کشور مجبور به ترک خانه های شان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG