لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۲

آیا وعده‌های سپرده شدۀ اوباما برای افغانستان عملی شده‌است؟


نیویارک تایمز
روزنامه نیویارک تایمز در یک مطلب به وضعیت امنیتی فعلی افغانستان و سخنان چند سال پیش رئیس جمهور اوباما در مورد جنگ افغانستان توجه کرده‌است.

در آغاز این مطلب آمده‌است که هشت سال پیش، بارک اوباما وعده سپرد که جنگ در عراق را به گونه تدریجی پایان می‌دهد و تلاش‌ها برای شکست دادن طالبان در افغانستان را دو برابر می‌سازد.

به نوشته روزنامه، آقای اوباما در جریان یک سخنرانی کمپاین انتخاباتی‌اش گفت که به عنوان رئیس جمهور، مبارزه علیه القاعده و طالبان را در اولویت کاری‌اش قرار می‌دهد.

روزنامه نوشته است، بارک اوباما همچنان گفته بود که ما درین جنگ باید برنده شویم.

به نوشتۀ نیویارک تایمز، آقای اوباما این را نیز گفته بود که صلح پایدار تنها به شکست دادن طالبان بسته گی نخواهد داشت، بلکه به باور وی، این مسئله به یاری رساندن به افغان‌ها تا اقتصاد شان را تقویت کنند، هم وابسته است.

اما به باور نویسندهء مطلب، حالا که دوران ریاست جمهوری اوباما به پایانش نزدیک می‌شود، برای رسیدن به این اهداف فاصله زیاد وجود دارد.

روزنامه می‌نویسد که مالیه دهندگان امریکا بخاطر جنگ افغانستان بیش از هشت صد میلیارد دالر هزینه پرداخته اند.

به نوشته روزنامه، این رقم شامل یک صد و یازده میلیارد دالری می‌شود که برای تلاش‌های بازسازی در افغانستان اختصاص یافته است.

روزنامه نوشته است، حکومت افغانستان همچنان ضعیف و فاسد و درگیر رقابت‌های داخلی است.

به نوشتۀ روزنامه، اقتصاد افغانستان با آشفتگی مواجه است.

روزنامه می‌نویسد، طالبان در مناطق روستایی کنترول ساحاتِ را در دست می‌گیرند و حملات وحشیانه را در قلب کابل، پایتخت افغانستان انجام می‌دهند.

نیویارک تایمز به نقل از یک مقام ارشد اداره بارک اوباما که نامش ذکر نشده نوشته است، به نظر نمی‎رسد که نیروهای افغان در آینده نزدیک قادر شوند تا طالبان را شکست بدهند.

به نوشتۀ روزنامه، این مقام همچنان گفته است، این نیز روشن نیست که طالبان به پیشرفت‎های ستراتیژیک دست یافته می‎توانند یا نه.

پاکستان تودی
روزنامه پاکستان تودی Pakistan Today به سخنان پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان در مورد پشتیبانی کشورش از تهاجم به رهبری امریکا بالای افغانستان پرداخته است.

به نوشته روزنامه، مشرف گفته است: پاکستان بجز از پشتیبانی از تهاجم سال ۲۰۰۱ به رهبری امریکا بالای افغانستان گزینه دیگر نداشت.

روزنامه می‌نویسد، مشرف هنگام دیدار از بریتانیا اصرار ورزید که برای پاکستان گزینه دیگر بجر از حمایت از یک حمله امریکا بر افغانستان باقی نمانده بود، زیرا پس از حملات یازده سپتمبر جهان به طور کامل تغییر کرده بود.

روزنامه به نقل از مشرف نوشته است، هند آماده‌است تا پایگاه‌های هوایی خود را در اختیار امریکا قرار بدهد، در حالی که به گفته وی پاکستان پایگاه‌های هوایی اش را برای حمله بالای افغانستان در دسترس امریکا قرار نداده بود.

XS
SM
MD
LG