لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۴۵

سه کشور قطعی و افغانستان احتمالاً در نشست سارک شرکت نمی‌کنند


هند می‎گوید، در نشست آینده رهبران کشورهای عضو سازمان سارک یا همکاری منطقه‌یی جنوب آسیا، شرکت نمی‌کند.

رسانه‌های هندی می‌گویند، هند، افغانستان، بنگله‌دیش و بوتان فیصله کرده‌اند که در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری منطقوی جنوب آسیا یا (سارک) اشتراک نمی‌کنند.

هند می‌گوید، در ارتباط به مبارزه با تروریزم و به خاطر حمله بر پایگاه نظامی این کشور در "اوری" کشمیر نشست سارک را تحریم می‌کند.

بر اساس گزارش رسانه‌های هندی، حکومت افغانستان به ریاست دوره‌یی سارک که اکنون کشور نیپال مسئولیت آن را به عهده دارد، خبر داده که به خاطر ناامنی و خشونت در کشور که تروریزم بر افغانستان تحمیل کرده، رئیس جمهور اشرف غنی سرقوماندان اعلی کشور به علت مصروفیت‌ها برای رسیده‌گی در این امور در اجلاس سران سارک شرکت کرده نمی‌تواند.

ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه افغانستان تاکنون در این مورد رسماً به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

ولی شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی جدید روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی بدون ذکر نام پاکستان یاد آورد شد که برخی از اعضای سارک خلاف اهداف این سازمان عمل می‌کنند.

شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی جدید
شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی جدید

وی گفت:

"میکانیزم در سارک ایجاد شده که هدف آن تأمین ثبات، ترقی و پیشرفت است. اما اعمال برخی از کشورها در منطقه دیده شده که مانع ثبات، ترقی و پیشرفت می‌باشند. پس لازم است که اکنون همه کشورهای عضو سارک نشستی برگزار کنند تا مسایل را واضح سازند که تمامی اقدامات در منطقه طبق میکانیزم سارک به پیش می‌رود و یا نه؟"

ضمناً بنگله‌دیش و بوتان نیز گفته‌اند که در اجلاس سارک در پاکستان شرکت نمی‌کنند.

قرار است نزدهمین اجلاس رهبران کشورهای عضو سازمان سارک ماه آینده در اسلام‌آباد برگزار شود.

بنگله‌دیش در مورد عدم اشتراک این کشور در نشست رهبران کشورهای عضو سارک یا سازمان همکاری منطقوی گفته‌است، داکه به عنوان طراح پروسه سارک خود را به همکاری، ارتباط و اتصال منطقه متعهد می‌داند، اما معتقد است که بحث‌ها در این نشست، در فضای خوب امکان پذیر می‌باشد.

XS
SM
MD
LG