لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۴۴

تبصرۀ برخی از روزنامه های جهان در مورد مسایل افغانستان


موضوع امضا توافقنامه صلح بین حکومت و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار بازهم در سرخط برخی از روزنامه های غربی دیده می‌شود.

واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود به مراسم امضای توافقنامه صلح که روز پنجشنبه برگذار شد اشاره نموده می‌نویسد که در این اجلاس یک نکته مبهم ماند و یک نکته نا معلوم برملا شد.

به نوشته روزنامه این معلوم نشد که بالاخره حکمتیار چه وقت به کابل داخل می‌شود و چه وقت نام وی از لست سیاه ملل متحد و امریکا خارج می‌شود.

اما به نوشته واشنگتن پُست یک نکته دیگر که سوال‌های زیادی را ایجا کرده بود پاسخ خود را پیدا کرد زیرا مردم در مورد نیت حکمتیار اطمینان نداشتند و سوال این بود که آیا او واقعاً توافقنامه صلح را امضا می‌کند و از آن با جدیت حمایت خواهد کرد؟ به نظر روزنامه حالا که همه با چشم خود او را دیدند که توافقنامه را امضا می‌کند دیگر جایی سوالی در این مورد باقی نمانده‌است.

شماری دیگر از روزنامه ها موضوع کشته شدن افراد ملکی را در حمله طیاره بی پیلوت امریکا بر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار مورد بررسی قرار داده‌اند.

باز هم واشنگتن پُست می‌نویسد سازمان ملل متحد خواهان تحقیقات مستقل در مورد این حمله شده و دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان از طرف‌های درگیر خواسته است که مسئولیت های خود را در قبال قوانین بشری بین المللی بجا آورند.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر خود می‌نویسد بدست آوردن معلومات دقیق در مورد تلفات در حمله بر ولسوالی اچین که یکی از مراکز گروه داعش بشمار می‌رود، بخاطری مشکل است که رفتن خبرنگاران به این منطقه دور افتاده کار آسان نیست.

اما نیویارک تایمز می‌نویسد جای تعجب اینست که سازمان ملل متحد در مورد تلفات ملکی در این حمله صحبت می‌کند و امریکا گفته است که در مورد این حادثه تحقیقات می‌کند، اما مقامات افغان در شام روز این حمله تأکید بر این داشتند که تمام قربانیان حمله طیاره بی پیلوت افراد داعش بودند.

به نوشته روزنامه هرچند سازمان ملل متحد هم گفته است که هدف حمله افراد داعش بود، اما یک تعداد افراد ملکی هم در آن کشته شدند.

گاردین

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود از قول شاهدان عینی نوشته است که می‌گویند این حمله بر خانه یک شخصی صورت گرفته که تازه از زیارت حج آمده بود و مردم برای استقبال وی جمع شده بودند.

روزنامه از قول یک عضو پارلمان از ننگرهار نوشته است که به مطبوعات محلی گفته اگر این شخص واقعاً عضو داعش بود چرا اجازه سفر به حج به او داده شد و چرا در عربستان سعودی بازداشت نشد.

گاردین به این موضوع هم اشاره می‌کند که وزارت دفاع افغانستان می‌خواهد در مورد این حادثه تحقیقات نماید، اما سازمان ملل متحد خواستار یک تحقیقات بی طرفانه می‌باشد.

XS
SM
MD
LG