لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۴۳

کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان نشانِ امید، اعتماد و تغییر


کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان به روزهای سه شنبه و چهارشنبه در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار می‌شود.

حکومت افغانستان و اتحادیۀ اروپا این کنفرانس را به طور مشترک میزبانی می‌کنند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و دونالد توسک رئیس شورای اروپایی به روز چهارشنبه نشست کلیدی را تحت نام مشارکت برای رفاه و صلح می‌گشایند و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت آن را به پایان می‌برد.

فدریکا موگرینی نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی و پالیسی
فدریکا موگرینی نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی و پالیسی

​فدریکا موگرینی نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی و پالیسی امنیتی، رولا غنی بانوی اول افغانستان، محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه و اکلیل احمد حکیمی وزیر مالیۀ افغانستان از دیگر اشتراک کنندگان ارشد این کنفرانس هستند.

تا به هفتاد کشور و سی سازمان بین‌المللی به شمول نمایندگان از ایالات متحده، روسیه، هند، جاپان، بانک جهانی، سازمان ملل و ناتو با یک هدف گردهم می‌آیند.

حمایت از صلح، آشتی و رفاه در افغانستان

درین کنفرانس، افغانستان دیدگاه‌ها و دستآوردهایی خود به ویژه در مورد اصلاحات و مبارزه با فساد اداری را پیشکش خواهد کرد و جامعه جهانی هم که از پانزده سال در افغانستان حضور داشته، روی حمایت پایدار سیاسی و اقتصادی اش در بخش‌های صلح، دولت سازی و توسعه تأکید خواهد کرد.

فدریکا موگرینی نمایندۀ ارشد اتحادیۀ اروپا در امور خارجی و پالیسی امنیتی پیش از آغاز این کنفرانس تأکید کرده که اتحادیۀ اروپا همراه با شریکان منطقه‌ای و بین‌المللی اش به حمایت از روندهایی دولت سازی و مصالحه ادامه خواهند داد.

وی گفت:

" اتحادیه اروپا از لحاظ جغرافیایی از افغانستان دور است ولی برای دریافت ثبات و صلح در افغانستان فوق العاده علاقمند است. این یک تعهد درازمدت اتحادیه اروپا طی سال‌های متمادی بوده‌است."

اشتراک کنندگان بر تعهد شان در مورد تمویل درازمدت حکومت افغانستان تأکید خواهند کرد و تمرکز اصلی شان روی این نکات خواهد بود:

دولت سازی

توسعه

آینده بهتر برای مردم افغانستان

توقف فرار مغزها

کاریابی

توانمندسازی زنان

مبارزه با فساد

و ترغیب همکاری منطقه ای به ویژه میان افغانستان و پاکستان.

رویدادهای حاشیه‌ای

در حاشیه کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان فردا سه شنبه دو رویداد کلیدی به سطح عالی در برنامه جای دارند.

اول نشست تحت نام" زنان توانمند شده، افغانستان مرفه" و دوم هم نشست زیر عنوان ادغام و رفاه منطقه‌ای.

نشست زنان توانمند شده، افغانستان مرفه دو بخش دارد:

بخش اول اش به بحث در مورد ترویج و گسترش حقوق زنان افغانستان اختصاص یافته که با اشتراک سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح افغانستان، حسینا صافی رئیس شبکۀ زنان افغانستان و نیز ارزلا اشرف نعمت مشاور رئیس جمهور در امور حکومتداری برگزار میشود.

بخش دومش به توانمندسازی زنان افغانستان در بخش‌های اجتماعی اقتصادی می پردازد که در آن رولا غنی بانوی اول افغانستان سخنرانی خواهد کرد. نسرین اوریا خیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین نیز در آن اشتراک خواهد کرد.

نشست دومی تحت نام ادغام و رفاه منطقه‌ای انتظار می‌رود گام‌های بعدی برای پروژه های همکاری های اقتصادی منطقه‌ای را تعیین کند. درین نشست نمایندگان از کشورهای منطقه و جهان و نیز سازمان های بین‌المللی اشتراک خواهند کرد.

کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان که یازدهمین کنفرانس بین‌المللی از سال ۲۰۰۱میلادی در مورد این کشور است، نشانۀ قوی از امید، اعتماد و تغییر برای مردم افغانستان خوانده شده‌است.

XS
SM
MD
LG