لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۱

تبصره روزنامه‌های جهان در مورد جنگ کندز


روزنامه والستریت ژورنال می‎نویسد، کنفرانس همکاری با پروژه‎های انکشافی در افغانستان در حالی برگزار شد که دامنه جنگ به مرکز چهارمین ولایت بزرگ این کشور رسیده و طالبان مسلح حملات شان را تشدید بخشیده‎اند.

بنوشته روزنامه رئیس جمهور افغانستان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هردو گفته‎اند که هدف حملات طالبان مسلح این بود تا این کنفرانس بین المللی را تحت شعاع قرار دهند.

واسترایت ژونال به نقل از عده از ساکنان کندز می‎نویسد، حکومت به خاطر کنفرانس بین المللی بروکسل می‎خواهد، شدت جنگ و بحران جاری در این ولایت را ضعیف جلو دهد.

روزنامه در این باره نظر طالبان مسلح را نیز انعکاس داده، که می‎گویند، کمک‎های بین المللی با حکومت افغانستان برای تغییر وضعیت در این کشور موثر نبودند. زیرا بگفته آن‎ها هر زمانی که در کنفرانس‎های بین المللی کمک به افغانستان تعهد شده، آن کمک‎ها به قراردادی‎های بین المللی و شرکای افغانی آن‎ها رسیده و در زندگی واقعی مردم افغانستان کدام تغییری نیآمده‎است.

اما مقامات اروپایی می‎گویند، دوام کمک‎های نظامی و انکشافی با افغانستان برای تامین ثبات این کشور اهمیت زیاد دارد که این ترتیب جلو فرار افغان‎ها را از کشور شان نیز می‎گیرد.

مجله تایمز در یک مقاله در باره افغانستان، درمورد وضعیت امنیتی شهر کندز تبصره کرده که در قسمتی از آن آمده‎است:

حمله بر شهر کندز، یک روز پیش از این‎که نماینده‎گان حکومت افغانستان در کنفرانس کشورها و نهادهای کمک کننده در بروکسل اشتراک کنند، آغاز شد.

جانب افغانستان برای جمع آوری کمک و حمایت بین المللی از مبارزه حکومت افغانستان برضد طالبان مسلح و بازسازی این‎کشور، در اجلاس بین المللی اشتراک کرده‎اند.

یوروپا نیوز نشریه کمیسیون اروپایی گفته، هدف اصلی نشست بروکسل تصویب یک برنامه واقعی است که بتواند حکومت افغانستان را در تعیین دورنما و در چهار سال آینده، برای تامین ثبات اقتصادی و برقراری امنیت کمک کند.

XS
SM
MD
LG