لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۵۳

سویتلانا الکسی ویچ: روسیه اوکراین را اشغال کرده‌است


سویتلانا الکسی ویچ برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵

سویتلانا الکسی ویچ برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵ میلادی می‌گوید، نظامی گرایی رئیس جمهور پوتین، همه دکمه روانی آنها را تحت فشار قرار داده‌است.

سویتلانا الکسی ویچ مانند سایر مردم جهان تماشاگر جنگ وحشتناک سوریه می باشد. این نویسنده بلاروس که جایزه نوبل ادبیات را در سال ۲۰۱۵ میلادی برنده شده می‌گوید، برای یک نویسنده، این جنگ یک منظره غیر قابل تحمل می‌باشد.

خانم الکسی ویچ که ۶۸ سال عمر دارد، زمانی با رادیو آزادی صحبت می‌کند که درهفته‌های آینده قراراست برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۶ میلادی اعلان شود.

سویتلانا الکسی ویچ سال گذشته جایزه نوبل ادبیات را "در نوشته‌های پولی فونک" که صدمه‌ها و خسارات اتحاد شوروی را بعد از جنگ دوم جهانی بررسی کرده، بدست آورده‌است.

کمیته نوبل نوشته‌های خانم الکسی ویچ را اثر تاریخی از رنج و شجاعت در زمان ما خوانده‌است.

اما در حال حاضر خانم سویتلانا الکسی ویچ نگران است که می‌بیند، روس‌ها سیاست تهاجمی خارجی حکومت‌شان را تشویق می‌کنند.

او در این مورد گفت:

"ما یک فرهنگ نظامی گرایی داریم. ما مردمان جنگی هستیم. ما کدام تاریخ دیگر نداریم. حتی ما برای جنگ آمادگی می‌گیرم و یا با کسی جنگ می‌کنیم. بناءً این نظامی گرایی همه دکمه‌های روانی ما را به یک باره گی تحت فشار قرار داده است."

سویتلانا الکسی ویچ در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی در باره اینکه روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه جزیره کریمیا را به خود محلق ساخت و از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت کرده گفت، این قابل درک است. زیرا بدون اوکراین روسیه وجود ندارد.

به نظر سویتلانا الکسی ویچ این نویسنده بلاروس جنگ با اوکراین بدون ابهام است.

او می‌گوید:

"من طرفدار اوکراین استم، این یک اشغال خالص و ساده است."

اما در مورد سوریه گفت، چون این کشور خیلی دور واقع است، مردم در مورد آن مطلقاً چیزی نمی‌دانند.

سویتلانا الکسی ویچ می‌گوید، امیدوار است و همیشه گفته که کینه و دشمنی آنها را حفظ نمی‌کند و تنها دوستی و گفتگوی با همی است که انسان‌ها را از نابودی نجات می‌دهد.

به نوشته گزارش مرکز خبر رادیو آزادی عشق و دوستی در این روزها بیشتر ذهن خانم الکسی ویچ را احتوا کرده است.

سویتلانا الکسی ویچ می‌گوید، او در حال حاضر روی دو کتاب کار می‌کند.یکی آن در باره عشق و دوستی و دیگری در باره کهن سالی و مرگ است.

یعنی زمانی که یک نفر در حال چشم پوشیدن از جهان است، او چه فکر می‌کند؟

خانم الکسی ویچ می‌گوید، اکنون برای او چنین مطالبی خیلی دلچسپ شده‌اند.

XS
SM
MD
LG