لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۴۷

تبصرۀها روی حملات مسلحانه بالای برخی از شهرهای افغانستان


تعدادی از روزنامه های غربی در مورد حملات طالبان بالای برخی شهرهای افغانستان بشمول شهر کندز و مقاومت نیروهای امنیتی افغان گزارش‌های را نشر کرده‌اند.

نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز تحت عنوان: "نیروهای افغان به تنهایی تلاش می‌کنند، در برابر حملات طالبان مقاوت کنند" گزارشی را به نشر رسانیده، در بخشی از آن می‌نویسد.
در حالیکه نیرو های افغان تلاش می‌کنند حملۀ طالبان بالای شهر کندز را که از یک هفته به اینسو ادامه دارد به عقب بزنند، شورشیان حملات شان را در جنوب و غرب افغانستان افزایش داده‌اند.

روزنامۀ نیویارک تایمز می‌نویسد:

در ولایت فراه، نیروهای افغان به خاطر دفاع از خط مقدم خواستار کمک شده‌اند.

همچنان در اطراف شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند نیز درگیری‌ها ادامه دارد.

به نوشتۀ روزنامه شهر لشکرگاه از چند ماه به اینسو با تهدید طالبان مواجه است و نیروهای افغان تا هنوز در بیرون راندن طالبان از مناطقی که تصرف کرده‌اند، ناکام شده‌اند.

روزنامه می‌افزاید، جنگ کوچه به کوچه در کندز هزاران تن را بیجا نموده، اعتمادی را زیانمند ساخته است که نیروهای آموزش دیده و تمویل شدۀ افغان توسط غرب می‌توانند شهرها را حفاظت کنند.

روزنامۀ نیویارک تایمز می‌نویسد، اما هنوز هم مقامات افغان و غرب می‌گویند نیروهای افغان به تنهایی می‌توانند از مناطق شان دفاع کنند.

روزنامه از قول جنرال جان نیکولسن قوماندان عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان که روز شنبه همراه با مقامات افغان به لشکرگاه رفته بود می‌نویسد که طالبان از ماه اگست سالجاری میلادی به اینسو برای تصرف شهرها تلاش نموده، اما ناکام شده‌اند.

نیویارک تایمز از قول فرید احمد بختور رئیس شورای ولایتی فراه نوشته که گفته است، شب یکشنبه طالبان به منطقه بیرنگ توت در نزدیک مرکز این ولایت رسیده بودند، اگر بمباردمان هوایی صورت نمی‌گرفت، احتمال داشت شهر فراه را تصرف کنند.

فرید احمد بختور در صحبت با روزنامۀ نیویارک تایمز ابراز نگرانی کرده‌است که تعدادی از عساکر افغان حتی بدون فیر یک مرمی هم پوسته هایشان را رها کرده‌اند.

فاینانشل تایمز

روزنامۀ فاینانشل تایمز تحت عنوان اینکه: "طالبان از مواد منفجرۀ قویتر نسبت به گذشته استفاده می‌کنند و ب‌های آن را عساکر افغان می‌پردازند" قصۀ جاوید محمدی یک عسکر مجروح و معلول افغان را نشر کرده‌است.

روزنامه می‌نویسد که افغانستان برای مدت طولانی در جنگ ها غوطه ور بوده‌است.

سه دهه جنگ از خود سه نسل قربانی بر جا گذاشته است. تعدادی زیاد این افراد اعضای بدن شان را از دست داده‌اند و بیشتر دلیل آن، انفجار ماین های تعبیه شده توسط اتحاد شوروی سابق بوده‌است.

به نوشتۀ روزنامۀ فاینانشل تایمز جنگ یک دهۀ گذشته بر ضد طالبان یک نسل تازۀ از معلولین را به وجود آورد که اکثر آنها در سالیان بیست جوانی شان قرار دارند و در مقایسه با عساکر مجروح و معلول گذشته خیلی شدیدتر زخمی شده‌اند.

چون افراد مسلح اکنون از مواد منفجرۀ استفاده می‌کنند که نسبت به مواد گذشته خیلی قویتر است.

XS
SM
MD
LG