لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۷

فلم "رفتن" در یک فستیوال در کوریای جنوبی رقابت می‌کند


فلمی با قصه از دردهای مهاجرت افغان‎ها، برای برنده شدن در فستیوال بوسان در کوریای جنوبی رقابت می‎کند.

اگر فلم "رفتن" که توسط نوید محمودی کارگردانی شده‎است در فستیوال بوسان برنده شود، به جوایز اسکار کاندید خواهد شد.

فلم "رفتن" که دردها و دشواری‎های مهاجرین افغان را به تصویر می‎کشد، در قطار بهترین فلم‎های بیست و یکمین دور فستیوال بوسان در کوریای جنوبی قرار گرفته‎است. اگر فلم "رفتن" برنده شود، نخستین فلم از کشور جنگزده افغانستان خواهد بود که در این فستیوال معتبر بین المللی برنده می‎شود و به حیث بهترین فلم زبان خارجی برای جایزه اسکار کاندید خواهد شد.

نوید محمودی کارگردان افغان که در تهران زندگی می‎کند، در صحبت با آژانس خبری فرانس پرس گفته‎است، افتخار دارد از این‎که فلمش مورد توجه واقع شده‎است و در این مرحله مهمترین چیز برایش آنست تا مردم این فلم را ببینند.

تصویر یک سیناما در کابل
تصویر یک سیناما در کابل

فلم "رفتن" قصه یک زوج افغان که در ایران دوباره با هم یکجا شده‎اند و می‎خواهند به اروپا بروند.

نوید محمودی می‎گوید:
"انسان همواره در جستجوی جایست است که بتواند در آنجا خوشحال تر باشد، اما کسانی‎که از افغانستان، عراق و سوریه می‎آیند، در جستجوی جای‎اند که بتوانند در آن‎جا زنده باقی ماند."

رضا احمدی و فرشته حسینی نقش‎های مرکزی را در فلم "رفتن" بازی می‎کنند و نوید محمودی برای یافتن هنرپیشه‎های با استعداد و تازه کار یک کمپ مهاجرین افغان را در حومه تهران جستجو کرده‎است.

نوید محمودی می‎گوید:

"برای من مهم بود تا افرادی را بیابم که این تجارب را احساس و این هراس لمس کرده باشند."

فلم "رفتن" به شیوه سینمایی واقعی (cinema verite) فلمبرداری شده‎است. طوریکه کمره نوید محمودی از ورای کلکین‎ها، دهلیزها و خیابان‎ها با نگاهی دزدانه عبور می‎کند و جفتی را تصویر می‎کند که برای آزادی برنامه ریزی می‎کنند و احساس نا امیدی آن‎ها قابل لمس می‎شود.

فلم "رفتن" به کارگردانی نوید محمودی در بین فلم‎های ارایه شده امسال در فستیوال بوسان، قوی تر به نظر می‎رسد و منتقدان از فلم "کسی که بتوان با او حرف زد" به کارگردانی لیو یولین(Liu Yulin) از چین هم ستایش می‎کنند که با فلم "رفتن" رقابت می‎کند.

نوید محمودی و برادرش جمشید محمودی با فلم "چند متر مکعب عشق" که نیز قصه دردها و عشق در مهاجرت است، مورد تحسین واقع شدند و در فستیوال‎های با اعتبار بین المللی به شمول هفتادومین دور جوایز اسکار حضور یافتند.

اگر فلم "رفتن" در فستیوال بوسان برنده شود، به حیث بهترین فلم زبان خارجی برای جایزه اسکار کاندید خواهد شد.

XS
SM
MD
LG