لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۳

عفو بین‌الملل وضع قیودات بر یک خبرنگار در پاکستان را محکوم کرد


سیرل المیدا خبرنگار پاکستانی

سازمان عفو بین‌الملل قیودات را که حکومت پاکستان بر یک خبرنگار وضع کرده محکوم نمود.

این سازمان گفت که قیودات وضع شده بر این خبرنگار نمایانگر یک روش سرکوب کننده‌است که اسلام‌آباد در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها از آن استفاده می‌کند.

سیرل المیدا که برای روزنامۀ انگلیسی زبان دان کار می‌کرد پس از آن ممنوع‌الخروج شد که در بارۀ نزاع میان دفتر صدراعظم و اردوی این کشور یک گزارش نشر کرد.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید:

"خبرنگاری جنایت نیست. خبرنگاران باید به طور آزادانه و بدون ترس کار کنند. مقامات پاکستان باید هر گونه خشونت علیه خبرنگاران چون ارعاب، شکنجه و وضع قیودات بر حرکت آن‌ها را از میان بردارد."

سازمان خبرنگاران بدون سرحد در یک گزارش خود در آغاز امسال گفت:

"پاکستان در میان کشورهای جنوب آسیا از لحاظ آزادی بیان و امنیت خبرنگاران پائین‌ترین مقام را دارد."

دفتر صدراعظم پاکستان قبل از ممنوع‌الخروج شدن سیرل المیدا در چهار روز حداقل سه اعلامیه نشر کرد و در آن گزارش وی در بارۀ نزاع حکومت ملکی با اردو و نشر آن از سوی روزنامۀ دان را رد کرد.

دفتر صدراعظم پاکستان در اعلامیۀ روز دوشنبه خود گفت که گزارش المیدا به منافع اساسی دولت صدمه می‌رساند و هشدار داد که به اقدامات جدی متوسل خواهد شد.

سازمان عفوبین‌الملل این اعلامیۀ صدارت پاکستان را تهدید آمیز دانسته می‌گوید، اینکه مقامات گزارش‌های رسانه‌ها را رد می‌کنند یا آنرا ضد و نقیض می‌دانند این یک مسئله است اما اینکه آن‌ها به بهانۀ تهدید به امنیت ملی به خبرنگاران هشدار می‌دهند و آن‌ها را تهدید می‌کنند، مسئلۀ دیگریست.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که واقعات حمله بر خبرنگاران و آزادی بیان در پاکستان را نزد خود ثبت کرده‌است.

سیرل المیدا در گزارش خود که روز پنجشنبه از سوی روزنامۀ دان نشر شد از قول منابع آگاه از یک گردهمایی مقامات ارشد نوشته بود که حکومت ملکی به اردو هشدار داد تا در اقدامات پولیس علیه گروه‌های شبه نظامی منحل شده، مداخله نکند.

XS
SM
MD
LG