لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۵۱

نیویارک تایمز: افغانستان در بین امید و هراس


شیعه های افغانستان در حالی از دهم عاشورا عزاداری می‌کنند که در مورد حملات احتمالی بالای اجتماعات در کابل هُشدار داده شده‌است.

ستارس اند سترایپس

نشریۀ ستارس اندسترایپس می‌نویسد، اکثر شیعه ها هزاره اند، طالبان و داعش بارها بالای مساجد و اجتماعات آنها حمله کرده‌اند.

روزنامه به حملۀ انتحاری ماه جولای سالجاری میلادی بالای راهپیمایی هزاره ها در کابل اشاره می‌کند که در نتیجۀ آن حدود هشتاد تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند و شورشیان گروۀ دولت اسلامی یا داعش مسئولیت آن را به عهده گرفتند.

نشریۀ ستارس اند سترایپس همچنان از حملۀ یاد آوری می‌کند که در سال ۲۰۱۱ میلادی بالای یک زیارت شیعه ها در کابل صورت گرفت و در اثر آن حداقل ۵۴ تن کشته شدند.

ستارس اند سترایپس در شمارۀ دیروز خود شهر کابل را در جریان ماه محرم تصویر کرده است که به هر طرف خیمه های برپا شده است و به مردم چای و غذای رایگان داده می‌شود و بالای خانه های زیاد بیرق های سیاه و سبز در اهتزاز است.

در جریان پنج سال حاکمیت طالبان تا اندازۀ زیاد بالای مراسم محرم در کابل محدودیت وجود داشت که با سرنگون شدن رژیم آنها، اینک شیعه ها عزاداری محرم را در کوچه ها و سرک های شهر انجام می‌دهند.

جنرال گل نبی احمدزی قوماندان گارنیزیون کابل گفته است، بر اساس راپورهای موثق بالای مراسم عزاداری محرم حمله خواهد شد.

جنرال گل نبی احمدزی از شیعه ها خواسته است، تا حد امکان از اجتماعات بزرگ خودداری کنند.

اما یک باشندۀ کابل به نام محمد حسین به نشریۀ ستارس اند سترایپس گفته است، هیچکس ما را از مراسم عاشورا مانع شده نمی‌تواند، اگر در این راه شهید هم شویم، راه درست را انتخاب کرده‌ایم.

نیویارک تایمز

نشریۀ دیگر امریکایی نیویارک تایمز، در مورد نویسندۀ کتاب"افغانستان در بین امید و هراس" مقاله را نشر کرده‌است.

پاولا برونستین بعد از سقوط رژیم طالبان بارها به افغانستان سفر کرده، هر بار از مناطقی که بازدید نموده، عکاسی کرده‌است.
پاولا برونستین می‌گوید، حضور فوتو ژورنالیست زن در افغانستان یک پدیدۀ نا آشناست، بر علاوۀ محدودیت های مذهبی و فرهنگی، امنیت یک تهدید دیگر به شمار می‌آید.

اما پاولا برونستین می‌گوید، نادرترین عکس های زنده‌گی اش را در افغانستان گرفته است.

XS
SM
MD
LG