لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۲۰

غنی: افغانستان به طور بی سابقه از چالش‎ها سر بلند کرده‎است


رئیس جمهور افغانستان در حالی‎که جنگ و درگیری‎ها در چندین ولایت این کشور شدت دارد و بدنبال حملات بر عزاداران عاشورا در کابل و بلخ یک نشست مشورتی را با بزرگان ملی، سیاسی و جهادی دیروز در ارگ دایر کرد.

در آغاز نشست رئیس جمهورغنی به روح شهدای نیروهای امنیتی کشور بخصوص شهدای حوادث تروریستی اخیر در کابل و بلخ اتحاف دعا کرد و تاکید نمود که به خانواده‎های شهدا توجه صورت می‎گیرد و برای مداوای مجروحین از تمام امکانات استفاده خواهد شد.

اعلامیۀ ارگ می‎گوید که همۀ اشتراک کنندگان در این جلسه روی تقویت و پشتیبانی هرچه بیشتر نیروهای امنیتی کشور تاکید کردند.

مرتضوی: غنی عمدتا روی موضوعات مختلف معلومات دادند از جمله وضعیت امنیت، اقدامات حکومت در رابطه به انتخابات.
مرتضوی: غنی عمدتا روی موضوعات مختلف معلومات دادند از جمله وضعیت امنیت، اقدامات حکومت در رابطه به انتخابات.

اعلامیۀ می‎افزاید که این نشست در سلسلۀ مشورت‎های رئیس جمهور در مورد مسایل مهم ملی با اقشار مختلف کشور دایر شد و هدف آن بحث درمورد مسایل مهم ملی از جمله انکشاف اقتصادی و ظرفیت سازی می‎باشد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری دربارۀ جزئیات این نشست به رادیو آزادی گفت:

" شخصیت‎های مختلف حضور داشتند از جمله رئیس جمهور پیشین افغانستان، رئیس اجرائیه، معاونین رئیس جمهور و شماری زیادی از شخصیت‎های سیاسی و جهادی در این نشست حضور داشتند. اشرف غنی عمدتا روی موضوعات مختلف معلومات دادند از جمله وضعیت امنیت، اقدامات حکومت در رابطه به انتخابات."

اعلامیه ارگ همچنان می‎افزاید که رئیس جمهور اشرف غنی به حاضرین گفت که افغانستان به طور بی سابقۀ از چالش‎های بزرگ سر بلند کرده‎است اما دشمن به شکل متواتر در تلاش نا امنی و جلوگیری از ترقی و پیشرفت کشور می‎باشد.

وی افزود که افغانستان به همبستگی و وحدت قشر سیاسی، دینی، اجتماعی و رهبران و شخصیت‎های ملی و جهادی کشور پیوند داشته است.

وقاد: اکثریت اشتراک کنندگان روی مدیریت بهتر مسایل سیاسی، امنیتی و انکشافی و همنوایی و مشورت‎ها به این ارتباط تاکید کردند.
وقاد: اکثریت اشتراک کنندگان روی مدیریت بهتر مسایل سیاسی، امنیتی و انکشافی و همنوایی و مشورت‎ها به این ارتباط تاکید کردند.

قاضی محمد امین وقاد یکتن از رهبران جهادی وعضو شورای عالی صلح که در این نشست حضور داشت به رادیو آزادی گفت:

" رئیس صاحب جمهور دعوت کرده بودند. آن‎ها نسبت به حالات حاضر در مملکت، سیاسی، امنیتی و خصوصا در مورد جلوگیری از فساد اداری و کنترول در تطبیق پروژه‎ها به شکلی که مورد قناعت ملت و جامعۀ بین المللی می‎گردد، این مسایل به شکل عمومی مطرح شدند."

قاضی محمد امین وقاد افزود که اکثریت اشتراک کنندگان روی مدیریت بهتر مسایل سیاسی، امنیتی و انکشافی و همنوایی و مشورت‎ها به این ارتباط تاکید کردند و همه ترجیح دادند که به پروسۀ صلح بیشتر اهتمام شود و طوریکه با حزب اسلامی حکمتیار توافقنامۀ صلح امضا شد با مخالفان مسلح دیگر چون جناح ملا محمد رسول در طالبان که به صلح آمادگی نشان داده است نیز اهتمام صورت بگیرد.

اعلامیۀ ارگ می‎گوید که رئیس جمهور اشرف غنی درمورد جریانات اخیر کشور گفت دشمنان پیشرفت وترقی افغانستان می‎خواستند دستآوردهای کنفرانس‎های وارسا و بروکسل وتوافقنامۀ صلح با حزب اسلامی را کمرنگ جلوه دهند.

او خاطر نشان ساخته است که حکومت وحدت ملی بخاطر برگزاری انتخابات شفاف ارادۀ قوی دارد و در این راستا آمادگی‎های لازم را روی دست گرفته‎است.

اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری می‎افزاید که اشتراک کننده‎گان نشست به اتفاق کامل حمایت و پشتیبانی شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ابراز نموده و یکبار دیگر بر شناسایی مراکز تمویل، آموزش و تجهیز تروریزم تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG