لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۵۵

آجندای سفر عبدالله عبدالله به عربستان سعودی چیست؟


عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان

قرار است رئیس اجرائیه حکومت افغانستان به روز دوشنبه در راس یک هیئت بلند دولتی به عربستان سعودی سفر کند.

ریاست اجرائیه می‌گوید که هیئت افغانی به رهبری رئیس اجرائیه در سفر به عربستان سعودی با مقامات آن کشور در مورد پروسه صلح، مشکلات کارگران افغان در آن کشور و برخی مسایل دیگر بحث و گفتگو می‌کند.

سید امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت:

سید امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه
سید امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه

"قرار است که روی توافقنامه کار برای افغانها، سرمایه گذاری در مورد انرژی، صلح، تعلیم و تربیه، بورسیه های تحصیلی توافق روی کارگران افغانی که از پاکستان سفر به عربستان با پاسپورت های پاکستانی سفر کرده اند نیز قرار است صحبت شود که پاسپورت های شان عوض شود."

آقای میثم افزود که در این سفر عبدالله عبدالله را، وزرای معارف، تجارت، حج و اوقاف، تحصیلات عالی، کار و امور اجتماعی، عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ رئیس شورای علما، معاون شورای عالی صلح و بیست و یک تن از تجار افغان همراهی می‌کنند.

مسئولان ریاست اجرائیه می‌گویند که یک ماه پس از این سفر عبدالله عبدالله سفر رسمی به پاکستان نیز خواهد داشت.

سفر عبدالله عبدالله به پاکستان باید حدود شش ماه قبل صورت می‌گرفت، اما پس از حمله خونین مخالفان مسلح بر دفتر رجال برجسته در کابل در سی و یکم ماه حمل سال جاری این سفر به تعویق افتاد.

پیش از این حامد کرزی رئیس جمهور پیشن افغانستان تلاش کرده بود تا با استفاده از نفوذ عربستان سعودی بر پاکستان فشار وارد کند تا طالبان مسلح را به پروسه صلح تشویق نماید، اما تلاش هایش نتیجۀ در پی نداشت.

شماری از کارشناسان افغان سفر مقام‌های بلند پایه افغان را به کشورهای منطقه مهم و مفید می‌دانند.

ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل در مورد گفت:

ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل
ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل

"بسیار مهم است بخاطریکه عربستان سعودی با پاکستان روابط نزدیک دارد، اگر بخواهد در خصوص صلح گام بر دارد شده می‌تواند که برای طالبان هم اشاره برساند و آنها تحت ثأثیر بیایند و راه مذاکرات را با حکومت و مردم افغانستان آغاز نمایند."

تا هنوز مشخص نیست که سفر آقای عبدالله و هیئت همراهش به عربستان سعودی در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و حل مشکلات کارگران افغان در آن کشور نتایج مثبت در قبال خواهد داشت یا نه.

اما آقای صافی با اشاره به نفوذ ریاض بالای اسلام آباد می‌گوید، هرگاه عربستان سعودی بخواهد می‌تواند طالبان را از طریق پاکستان به میز مذاکره با حکومت افغانستان حاضر سازد.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG