لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۵۵

دیجیتال ژورنال: جنگ سبب بی‎جا شدن هزاران تن در هلمند شده‌است


دیجیتال ژورنال

نشریه آنلاین کانادایی بنام دیجیتال ژورنال در شماره دیروز خود مقاله را در باره افزایش ناامنی‌ها در ولایت هلمند به نشر رسانده‌است.

نویسند در آغاز این مقاله از فاطمه دختر سه ساله یاد آور شده که در نتیجه پرتاب راکت‌ها از سوی طالبان مسلح، زخمی شده‌است.

در این مقاله از هلمند بحیث مرکز کشت کوکنار و تولید تریاک یاد شده که در این اواخر شاهد جنگ‌های شدید هم بوده‌است.

در مقاله نشریه دیجیتال ژورنال آمده‌است، هلمند برای چندین سال مرکز عمده نیروهای خارجی به شمار می‌رفت، اما اکنون به یک منطقه نا امن مبدل شده و این ولایت در مجموع در خطر سقوط قرار دارد.

به نوشته نشریه، در نتیجه جنگ و درگیری‌های شدید در این ولایت صدها تن کشته و هزاران تن دیگر مجبور شده‌اند تا به شهر محاصره شده لشکرگاه پناه ببرند.

مقاله نویس در ادامه می‌نویسد، ورود این بی‌جا شده‌گان داخلی به مرکز ولایت هلمند، فاجعه بشری را به میان آورده‌است.

در این مقاله نشریه دیجیتال ژورنال آمده‌است، بسم الله پدر فاطمه که او را سخت در آغوش گرفته و به شفاخانه ایمرجنسی آورده، می‌گوید:

"هشت فرزند دارد، در نادعلی زندگی می‌کرد و خانه شان در خط اول جبهه جنگ قرار دارد."

او گفت، یکی از راکت های که طالبان پرتاب کردند، بر منزل آنها اصابت کرد و همه دار و ندار شان را بر باد داد.

نشریه دیجیتال ژورنال می‌افزاید، حدود پنج هزار خانواده در ماه‌های اخیر به شهر لشکرگاه بیجا شده‌اند.

در مقاله از هلمند به حیث بزرگترین ولایت افغانستان یاد شده که راه‌های مصون برای رفت و آمد شورشیان به پاکستان و ایران دارد.

دهندو

روزنامه هندی بنام دهندو در شمارۀ اخیر خود مقاله را به نقل از اظهارات شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی جدید به نشر رسانده، می‌نویسد:

درحال حاضر، ۱۶ هزار محصل افغان در پوهنتون‌های مختلف هندوستان مصروف فراگیری تحصیلات عالی اند که این مسئله زمینه روابط بهتر فرهنگی را بین دو کشور فراهم می‌کند.

به نوشته روزنامه دهندو، از سال ۲۰۰۲ میلادی بدین سو، تقریباً ۲۰۰ پوهنتون و موسسه تحصیلات عالی در افغانستان ایجاد و تأسیس گردیده‌اند.

شیدا محمد ابدالی می‌گوید، افغانستان با هندوستان روابط دوستانه دارد و با تبادله فرهنگ‌ها بین دو کشور، این روابط بیش از این هم تقویب می‌یابد.

XS
SM
MD
LG