لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۶

مکتوب طالبان به کارکنان صحی ولسوالی تولک غور!


طالبان مسلح یک هفته قبل نامۀ را عنوانی کارمندان بخش صحی کلینیک ولسوالی تولک فرستاده‌اند که در این نامه گفته شده نظر به هدایت رئیس بخش صحت این گروه، باید کارمندان صحی این ولسوالی ده فیصد از معاش شان را به طالبان بپردازند.

آنان همچنان هشدار داده‌اند تا تمام فعالیت‌های صحی در این ولسوالی بعد از این به مشوره آن‌ها صورت گیرد، در غیر آن فعالیت‌های صحی در این ولسوالی به چالش مواجه خواهد شد.

در این حال مسئولان در کلینیک ولسوالی تولک نیز می‌پذیرند که این نامه از سوی طالبان برای آنان رسیده‌است.

داکتر میرویس سهیل مسئول کلینیک ولسوالی تولک طی تماس تیلیفونی با رادیو آزادی، فرستادن این نامه را برای‌شان خطرناک توصیف می‌کند.

او گفت که این نامه روی فعالیت‌های صحی در این ولسوالی تأثیر منفی دارد و دیگر کارمندان‌شان نمی‌توانند به روحیه آرام خدمات صحی را در نقاط مختلف این ولسوالی انجام دهند.

وی در ادامه گفت:

"تأثیر بسیار زیادی دارد روی پرسونل ما و آن‌ها که در ساحات می‌روند بعد از این می‌ترسند و ما مجبور هستیم که دروازه کلینیک را بسته کنیم چون این پنچ هزار معاش که یک اجیر دارد و یک خانواده به گردن آن است اگر او را هم به طالب بدهد باز خودش چه کند."

از سوی هم تاج محمد تقوا ولسوال تولک می‌گوید، هر چند طالبان در تلاش باج‌گیری از تمام کارمندان دولتی هستند، اما به گفته وی طالبان در این ولسوالی از نفوس بسیار کم برخوردار اند و توان جلوگیری از خدمات صحی را ندارند.

ولسوال تولک گفت که آن‌ها همراه با بزرگان اقوام این ولسوالی در تلاش حل این مشکل هستند.

وی افزود:

"این مکتوب رسیده و این شک نیست که این‌ها می‌خواهند با این حرکات تهدید آمیز شان از تمام کارمندان باج بگیرند ولی توان آن را ندارند و روی فعالیت‌های سکتور صحت نیز تأثیر ندارد، با آن‌هم ما به همکاری مردم قرار است تا روی موضوع صحبت کنیم."

این در حالیست که قبل از این نیز باشنده‌های ولایت غور از نحوه خدمات صحی و نبود داکتران مجرب در مراکز صحی به ویژه ولسوالی‌ها شکایت داشتند.

تولک در ۱۳۰ کیلومتری غرب مرکز غور از ولسوالی‌های نسبتاً امن این ولایت محسوب می‌شود که بیش از ۶۰ هزار تن در آن زندگی می‌کنند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG