لینک های دستیابی پذیر

سامع: به دلیل نا امنی خشونت علیه زنان در زون شمال بیشتر شده‌است


کمیسیون مستقل حقوق بشر در زون شمال افغانستان به دلیل نا امنی از افزایش میزان خشونت علیه زنان خبر می‎دهد.

سید محمد سامع مسئول دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در زون شمال می‎گوید که به دلیل گسترش نا امنی‎ها در شمال میزان خشونت در برابر زنان در ولایات بلخ، جوزجان، سمنگان و سرپل ۱۵ درصد افزایش یافته‎است.

آقای سامع می‎گوید که خشونت‎های انجام شده در برابر زنان شمال، لت و کوب، حلق آویز، تجاوز جنسی، ازدواج‎های اجباری و نکاح‎های زیر سن می‎باشد.

سامع: نا امنی‎ها بیشتر شده و به همان اندازه دسترسی مردم به حقوق شان کمتر شده‌است.
سامع: نا امنی‎ها بیشتر شده و به همان اندازه دسترسی مردم به حقوق شان کمتر شده‌است.

سامع در رابطه افزود:

"یک مقدار نا امنی‎ها بیشتر شده و به همان اندازه دسترسی مردم به قانون و حقوق شان کمتر شده، میزان خشونت نسبت به حین مدت سال گذشته ۱۵ درصد افزایش را نشان می‎دهد و ما ۳۸۱ قضیه خشونت را به ثبت رساندیم."

به باور مسئولان در دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر که نا امنی‎های موجود در ولایات سرپل و جوزجان سبب شده‎است تا آنان از چندین ولسوالی آمار خشونت علیه زنان را با خود به ثبت رسانده نتوانند.

با این حال فعالان حقوق زن در بلخ نیز از افزایش خشونت علیه زنان ابراز نگرانی نموده، می‎گویند که عدم توجه دولت جهت رفع خشونت در برابر زنان میزان تشدد را بالا برده است.

مارینا حبیب یکی از آگاهان و مدافع حقوق زن در بلخ است به باور بانو حبیب در کنار افزایش نا امنی‎ها، بالا رفتن میزان فقر و عدم مجازات به موقع عاملین خشونت از سوی نهادهای عدلی و قضایی نیز در ازدیاد خشونت علیه زنان نقش دارد.

زن افغان
زن افغان

این مدافع حقوق زنان می‎گوید که اکثرآ قضایا خشونت در ساحات دور دست جای که زنان کمتر از حقوق خود آگاهی دارند و دسترسی زنان به سواد در آن مناطق مشکل است، اتفاق می‎افتد.

مارینا حبیب به عوامل افزایش خوشنت علیه زن به این باورست:

"افزایش خشونت در برابر زنان ناشی از عوامل مختلف است، نخست سطح سواد در جامعه کم است، دوم میزان بیکاری و فقر در حال گسترش است و سوم این‎که نهادهای عدلی و قضایی به موقع به دوسیه‎های مظنونین رسیده‎گی نمی‎کند."

این در حالیست که پیش از این نسیمه آرزو رئیس امور زنان ولایت سرپل نیز عدم رسیده‎گی به موقع نهادهای عدلی و قضایی را به دوسیه‎های خشونت علیه زن از عمده ترین عامل افزایش تشدد علیه زنان در شمال عنوان کرده‎است.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG