لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۵۱

نیروهای عراق شهر مسیحی بارتیلا را تصرف کردند


نیروهای حکومت عراق در جریان پیشروی به استقامت شهر موصل، روز یکشنبه شهر مسیحی بارتیلا را تصرف کردند.

نیروهای عراقی با نواختن زنگ‌های کلیسا و برافراشتن بیرق بالای برج آن در مرکز شهر پیروزی‌شان را جشن گرفتند. شهر بارتیلا صرف ۱۵ کیلومتر از مرکز شهر موصل فاصله دارد.

از استقامت شمال نیروهای پیشمرگه کرد که قوای خاص عراقی آنها را همراهی می‌کند، تعدادی از قریه‌های حومۀ شهر موصل را از نزد شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) تصرف کرده، محاصرۀ شهر باشیقه را تشدید بخشیده‌اند.

نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا از طریق هوا از نیروهای عراقی در عملیات به خاطر تصرف شهر موصل حمایت می‌کنند و حدود صد تن از عساکر خاص امریکایی در عملیات زمینی سهم دارند.

تا اکنون در جریان عملیات به خاطر تصرف شهر موصل ۲۵ تن از نیروهای پیشمرگۀ کرد و یک عسکر امریکایی کشته شده‌اند.

اردوی عراق تا هنوز در مورد تلفات پرسونل آنها گزارش نداده‌است.

نیروهای عراق در بارتیلا
نیروهای عراق در بارتیلا

بر اساس گزارش‌ها شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) در حومۀ شهر موصل با فیر هاوان ها، راکت‌ها و حملات انتحاری مقاومت می‌کنند.

دو روز قبل شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) بالای شهر کرکوک در عراق حمله کردند و بر اساس گزارش‌ها حدود هشتاد تن را کشتند.

گروه‌های مساعدت‌های بشری سازمان ملل متحد می‌گویند، تا اکنون در اثر جنگ‌ها در موصل حدود پنج هزار تن بی‌جا شده‌اند.

سازمان ملل متحد همچنان در مورد مصونیت باشندگان شهر موصل که به حدود یک و نیم میلیون می‌رسد، ابراز نگرانی کرده‌است.

اردوی عراق از مردم ملکی خواسته است که در خانه ‌های‌ شان باقی بمانند. ولی موسسات خیریه می‌گویند، احتمال دارد که شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) از مردم ملکی به مثابۀ سپر انسانی استفاده کنند.

با آنکه حیدرالعبادی صدراعظم عراق تأکید می‌کند که عملیات برای تصرف شهر موصل به سرعت پیش می‌رود و پیش تر از موعد در آن پیشرفت شده‌است، اما به نظر می‌رسد که تصرف موصل این دومین شهر عراق، اگر ماه ‌ها وقت را نگیرد، هفته‌ها وقت را خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG