لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۲

افزایش حملات هوایی امریکا در افغانستان در سال ۲۰۱۶


حملات هوایی امریکا در افغانستان امسال بیشتر از حملاتی مجموعی قوای هوایی امریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی در این کشور می‎باشد.

طیاره‎های امریکایی از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در افغانستان ۷۰۰ حمله هوایی را انجام داده که در مقایسه با ۵۰۰ حمله هوایی طی سال گذشته یک افزایش قابل ملاحظه را نشان می‎دهد.

مقامات نظامی امریکا در افغانستان می‎گویند، افزایش در حملات هوایی امریکا نشان می‎دهد که نقش نیروهای نظامی امریکا در افغانستان وسیعتر شده و انتظار می‎رود که در آینده نیز چنین ادامه یابد.

نیروهای هوایی امریکا
نیروهای هوایی امریکا

هر چند، بارک اوباما رئیس جمهور امریکا پایان مأموریت امریکا در جنگ افغانستان وعده داده‌بود و طبق وعده ختم این مأموریت را در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلان کرد اما، قوماندانان ارشد نظامی امریکا در افغانستان بر رئیس جمهور بارک اوباما فشار وارد کردند تا قیودات بر استفاده حملات هوایی را رفع نماید و راه را برای افزایش حملات هوایی بر مواضع جنگویان طالبان و گروه تندرو موسوم به دولت اسلامی یا داعش افزایش دهند.

سخنگوی قوماندانی عمومی نیروهای مسلح امریکا و ناتو در افغانستان در صحبتی با خبرگزاری رویترز گفت، حملات هوایی امریکا در افغانستان به خاطر دادن صلاحیت‎های بیشتر به قوای امریکا و به خاطر تغییر در ستراتیژی عملیات تهاجمی قوای افغان، افزایش یافته‎اند.

کلیفلند: بر اساس صلاحیت‎های جدید، قوای هوایی امریکا اجازه یافتند تا در از عملیات تهاجمی نیروهای افغان بیشتر فعال شوند.
کلیفلند: بر اساس صلاحیت‎های جدید، قوای هوایی امریکا اجازه یافتند تا در از عملیات تهاجمی نیروهای افغان بیشتر فعال شوند.

​جنرال چارلس کلیفلند گفت:

" بر اساس صلاحیت‎های جدید، قوای هوایی ایالات متحده اجازه یافتند تا از عملیات تهاجمی نیروهای افغان و حملات‌شان بر مواضع جنگجویان داعش در این کشور، بیشتر فعال شوند و مشوره به قوای امنیتی افغان را ازدیاد بخشیدند."

وی در ادامه گفت، از ۷۰۰ حمله هوایی که از اول ماه جنوری تا ۲۰ اکتوبر امسال صورت گرفته، تقریباً ۲۴۰ حمله آن بر اساس احکامی که در ماه جون توسط رئیس جمهور بارک اوباما صادر گردیده، انجام یافته‎است.

جنرال کلیفلند افزود، مشابه به همین تعداد حملات علیه اهداف تروریزم به شمول ۵۰ حمله علیه مواضع جنگجویان القاعده و ۱۹۰ حمله بر ضد جنگجویان داعش صورت گرفته‎اند.

جنرال کلیفلند گفت، بر اساس دستورهای ریاست جمهوری امریکا قوای امریکایی اجازه یافتند تا قوای افغان را در جریان عملیات محاربوی بیشتر حمایت کنند.

در این میان، قوماندانی نیروهای هوایی و مدافع هوایی افغانستان افزایش حملات هوایی قوای امریکایی در افغانستان را مؤثر خوانده‎است.

جلال‌الدین: قوای ائتلاف در جریان چندین سال پروازهای را که اجرا کرده، قابل قناعت ما بود.
جلال‌الدین: قوای ائتلاف در جریان چندین سال پروازهای را که اجرا کرده، قابل قناعت ما بود.

جگرن جلال‌الدین آمر امور عامه قوماندانی قوای هوایی و مدافع هوایی افغانستان در صحبتی با رادیو آزادی گفت:

"قوای ائتلاف در جریان چندین سال پروازهای را که اجرا کرده، قابل قناعت ما بوده، اما اکنون الحمدالله قوای هوایی افغان توانایی عملیات هوایی را در روز و شب دارند و مردم افغانستان از عملیات قوای افغان خوشنود اند."

مقامات امریکایی گفته‎اند، هر چند قوای هوایی تازه ایجاد شده در افغانستان در این اواخر دو برابر تقویت یافته، اما به گفته آن‎ها توانایی کامل حملات هوایی علیه طالبان و دیگر شورشیان در افغانستان را ندارند.

XS
SM
MD
LG