لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۲۱

وزیری: القاعده در افغانستان با داعش و طالبان همکاری می‎کند


وزارت دفاع افغانستان می‎گوید شبکه القاعده در افغانستان با گروه‎های داعش و طالبان همکاری کرده و زمینه فعالیت را برای این گروه‎ها مساعد می‎سازد.

این وزارت می‎گوید که مراکز آموزش القاعده در افغانستان به صورت آشکار وجود نداشته و هرگاه در مورد آن معلومات بدست آید در برابر آن به وقت اقدام می‎شود.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع روز جمعه به رادیو آزادی گفت که اجازه نمی‎دهند تا شبکه القاعده یکبار دیگر در افغانستان مراکز آموزشی و تررویستی را ایجاد نماید.

وزیری افزود که القاعده در افغانستان با گروه داعش، طالبان مسلح و دیگر گروه‎ها همکاری می‎کند.

وزیری: در حال حاضر القاعده در افغانستان به گونه آشکار فعالیت ندارد.
وزیری: در حال حاضر القاعده در افغانستان به گونه آشکار فعالیت ندارد.

وی افزود:

"در حال حاضر القاعده در افغانستان به گونه آشکار فعالیت ندارد، این گروه در عقب پرده با گروه داعش، طالبان مسلح و دیگر گروه‎های تروریستی همکاری می‎کند، برای آنان زمینه فعالیت را مساعد می‎سازد، ما در هر جای که فعالیت و تحرکات شان را ببینیم از بین می‎بریم آن‎ها هر چیز می‎خواهند مگر ما اجازه نمی‎دهیم."

این اظهارات پس از آن مطرح می‎گردد که شام روز یکشنبه در دره هیلگل مربوط به ولسوالی غازی آباد ولایت کنر دو عضو مهم شبکه القاعده همراه با ۲۶ فرد مسلح دیگر در حمله طیاره بی پیلوت امریکایی کشته شد.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته‎است که این دو فرد فاروق القحطانی القطری و بلال العطبی اعضای ارشد شبکه القاعده در شمال شرق افغانستان بودند.

کوک: قاروق القحطانی بخاطر ایجاد مراکز امن برای القاعده در افغانستان موظف شده بود.
کوک: قاروق القحطانی بخاطر ایجاد مراکز امن برای القاعده در افغانستان موظف شده بود.

به گفته کوک قاروق القحطانی بخاطر ایجاد مراکز امن برای القاعده در افغانستان موظف شده بود.

شماری از اعضای ولسی جرگه تاکید می‎کنند که حکومت افغانستان باید قبل از گروه داعش و طالبان با القاعده بجنگند.

خالد پشتون عضو کمیسیون دفاعی ولسی جرگه روز جمعه به رادیو آزادی گفت که القاعده در عقب گروه داعش و طالبان مسلح قرار داشته و آنان را رهبری می‎کند.

پشتون: من باور دارم قسمیکه حکومت افغانستان در برابر داعش و طالبان می‎جنگد در همان سطح در برابر القاعده نیز بجنگد.
پشتون: من باور دارم قسمیکه حکومت افغانستان در برابر داعش و طالبان می‎جنگد در همان سطح در برابر القاعده نیز بجنگد.

وی افزود:

"من باور دارم قسمیکه حکومت افغانستان در برابر داعش و طالبان می‎جنگد در همان سطح در برابر القاعده نیز بجنگد، بخاطری‎که القاعده برای همیشه در رهبری داعش و طالبان مسلح نقش دارد، همیشه دیده ایم که القاعده عقب داعش و طالبان ایستاده شده‎است."

پشتون می‎گوید که القاعده یک شبکه خطرناک و پیچیده است که می‎تواند یکبار دیگر خود را مجهز کرده و تهدید را متوجه جهان سازد.

شبکه القاعده که به رهبری اسامه بن لادن فعالیت داشت پس از حمله ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی در امریکا از سوی نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان سرکوب گردیده و شماری زیاد از جنگجویان این گروه به عراق و سوریه رفتند.

اسامه بن لادن رهبر این گروه در سال ۲۰۱۱ میلادی از سوی نیروهای امریکایی در پاکستان کشته شده حالا رهبری القاعده را ایمن الظواهری معاون این گروه به عهده دارد.

به گفته مسئولان نظامی امریکا طیاره‎های جنگی امریکا در سال جاری در افغانستان حدود ۷۰۰ حمله هوایی را انجام داده که در کنار داعش جنگجویان القاعده را نیز هدف قرار داده و این حملات در آینده نیز ادامه دارد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG