لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۴

نادری: شهرها باید به مراکز ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی مبدل شود


وزارت شهر سازی و مسکن افغانستان می‎گوید، با در نظرداشت افزایش نفوس در شهرها، شهرها دیگر نباید تنها محل برای زنده‎گی باشد بلکه باید به مراکز ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی مبدل شود.

این وزارت می‎گوید، در حال حاضر ۳۳ در صد نفوس این کشور به شهرها رو آورده‎اند و نظر به پیشنیبی این وزارت تا دو دهه دیگر این فیصدی به ۵۰ در صد خواهد رسید.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن روز چهارشنبه در نشست خبری در کابل گفت، آنان تلاش دارند تا برعلاوه مشکل اسکان، زمینه اشتغال را نیز برای افغان‌ها فراهم کنند.

نادری: قشر جوانی که داریم بیشترین نیازمندی‌شان اول اشتغال و پس از آن سرپناه مطابق شرایط اقتصادی آنان است.
نادری: قشر جوانی که داریم بیشترین نیازمندی‌شان اول اشتغال و پس از آن سرپناه مطابق شرایط اقتصادی آنان است.

وی افزود:

"ما امروز نه تنها دچار رشد سریع نفوس شهری هستیم بلکه قشر جوانی که داریم بیشترین نیازمندی‌شان اول اشتغال و پس از آن سرپناه مطابق شرایط اقتصادی آنان است، ان‌شاءالله که خوشخبری به زودترین فرصت برای‌شان داریم."

در عین حال وی می‎گوید، وزارت شهرسازی و مسکن با استفاده از تجارب نشست هبیتات سوم تلاش می‎کند تا شهرها را به منبع رشد اقتصادی و مرکز اشتغال مبدل سازد.

وزیر شهرسازی و مسکن این اظهارات را پس از اشتراک در مجمع جهانی هبیتات سوم سازمان ملل‌متحد که در اواخر ماه گذشته در مورد مسکن و توسعه شهری پایدار در اکوادور برگزار شده‌بود مطرح می‎کند.

نشست مجمع جهانی هبیتات پس از هر بیست سال با اشتراک بیش از صد کشور برگزار می‎شود که در آن روی چالش‎های شهری و این‎که چگونه برای توسعه پایدار شهرها و روستاها برنامه‌ریزی و مدیریت کرد بحث می‎شود.

افغانستان اخیراً با داشتن بیش از چهارصد هزار بی‌جا شدۀ داخلی، نزدیک به پنج صد هزار عودت کننده از پاکستان و انتظار عودت هزاران تن از کشورهای دیگر نگران تهیه مسکن برای آنان است.

در این حال برخی از آگاهان امور به این نظر اند که وزارت شهرسازی باید کار تهیه مسکن را به سکتور خصوصی بسپارد اما آنان تأکید دارند که باید از آن نظارت دقیق داشته باشد.

مطیع‌الله خروتی یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی از این اقدام وزارت شهرسازی استقبال کرده گفت که حکومت باید برعلاوۀ تهیه مسکن روی ایجاد زمینه کاری نیز تلاش کند.

خروتی: با تهیه مسکن مشکل اساسی عودت کننده‎گان افغان حل نمی‎شود.
خروتی: با تهیه مسکن مشکل اساسی عودت کننده‎گان افغان حل نمی‎شود.

وی افزود:

"با تهیه مسکن مشکل اساسی عودت کننده‎گان افغان حل نمی‎شود، باید زمینه تحصیل، کار، حتی مصروفیت سالم برای آنان مساعد شود."

آقای خروتی می‎گوید، این تنها وظیفه وزارت شهرسازی و مسکن نیست بلکه سایر وزارت‎های ذیربط نیز باید برای حل مشکلات افغان‎های عودت کننده و یا هم بی‌جا شدۀ داخلی تلاش کنند.

در عین حال وزارت شهرسازی و مسکن می‌گوید که آنان در تفاهم با بانک‎های افغانستان در پروژه‎های آیندۀشان زمینه پرداخت پول در اقساط طولانی را نیز در نظر گرفته‌اند تا همه افغان‎ها از آن مستفید شوند.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG