لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۵

کنفرانس " شبیه سازی ملل متحد در کابل" برگزار شد


معاون دفتر نمایندگی خاص سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که نقش جوانان افغان در تأمین صلح و ثبات در کشور شان برازنده‌است و مورد حمایت آنان خواهد بود.

پرنیلا کاردل، در کنفرانس " شبیه سازی ملل متحد در کابل" که از سوی جوانان راه اندازی شده بود گفت که نظریه های جدید جوانان می‌تواند برای حل بسیاری از مشکلات موثر تمام شود.

وی گفت:

"من از شما می‌خواهم تا برای کسب تجربه به هدف کاهش جنگ، فقر و احترام به ارزش‌های بشری نه تنها در کشور خودتان بلکه برای تمام جهان کار کنید."

کنفرانس شبیه سازی ملل متحد در کابل برای دو روز راه اندازی شده و جوانان نقش سازمان ملل متحد را در بخش‌های شورای امنیت، مهاجرین، زنان، بخش اجتماعی و اقتصادی تمثیل می‌کنند.

پیش از این نیز کنفرانس موسوم به شبیه سازی ملل متحد پامیر۲۰۱۶ در کابل در حضور داشت رئیس جمهور غنی و دیگر مقامات برگزار شده بود.

از سوی هم جورج کنینگهم، معاون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که اشتراک وسیع جوانان در این نشست نشان دهنده پیشرفت است و جوانان مسیر درست را برای صلح و انکشاف کشور شان انتخاب کرده‌اند.

وی گفت:

"بسیاری از جوانان افغان در راه تقویت دیموکراسی، حقوق بشر و تطبیق برنامه های انکشافی کار می‌کنند و این برای جوانان افغان یک مسیر خوب است."

اما یحیی قانع از برگزار کنندگان این نشست، از حضور کمرنگ جوانان در ادارات حکومتی نگران است.

وی گفت:

"جوانان بیشتر در حاشیه قرار گرفته اند، با وجودیکه جوانان توانایی دارند اما زیاد برای شان فرصت داده نشده و صدای شان شنیده نشده‌است."

بیکاری، مهاجرت های غیر قانونی، معتاد شدن به مواد مخدر و مشکلات در بخش آموزش از مشکلات جدی جوانان افغان خوانده می‌شود.

این جوانان از سران حکومت می‌خواهند تا آنچه به جوانان وعده کرده بودند انجام داده و نقش جوانان را در عرصه‌های سیاسی و حکومتداری افزایش دهند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG