لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۶

فخری: مقامات متخلف از ثبت دارایی‎ها به سارنوالی معرفی خواهند شد


اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان می‎گوید اگر مقامات بلند رتبه حکومت به زودی دارایی‎های شان را ثبت نکنند به سارنوالی معرفی خواهند شد.

این اداره تأکید می‎ورزد که ثبت دارایی‎های مقامات در زمینه مبارزه علیه فساد مؤثر تمام می‎شود و آنان در این مورد جدی عمل می‎کنند.

سید حسین فخری رئیس این اداره روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت به شمول یازده والی برخی مقامات بلند رتبه حکومت تا کنون دارایی‎های خود را ثبت نکرده‎اند.

آقای فخری گفت، اگر مقامات بلند رتبه حکومتی دارایی‎های شان را بدون تأخیر ثبت نکنند در کنار افشای نام‌شان، آنان را به سارنوالی معرفی می‎کنند.

فخری: به شمول یازده والی برخی مقامات بلند رتبه حکومت تا کنون دارایی‎های خود را ثبت نکرده‎اند.
فخری: به شمول یازده والی برخی مقامات بلند رتبه حکومت تا کنون دارایی‎های خود را ثبت نکرده‎اند.

او افزود:

"در صورتی‌که این‎ها دارایی‎های شان را ثبت نکنند ما حتی امکان دارد افرادی که متخلف است و به این مصوبه گردن نمی‎مانند به سارنوالی معرفی کنیم."

این در حالیست که روز شنبه کابینه افغانستان قانون ستراتیژی تطبیق مبارزه علیه فساد را تعدیل کرد که در آن آمده‎است اگر مقامات حکومتی دارایی‎های خود را ثبت نکنند معاشات و سایر امتیازات آنان به حالت تعلیق درمی‌آید.

آقای فخری می‎گوید امیدوار است که تصمیم کابینه در عرصه ثبت دارایی‎های شان با آنان کمک کند.

اداره عالی مبارزه با فساد اداری شش سال قبل روند ثبت دارایی‎های مقامات بلند رتبه حکومت را آغاز کرد که بر اساس معلومات مسئولین این اداره اکثر مقامات دارایی‎های خود را ثبت کردند و هر سال این پروسه تمدید می‎گردد.

پیش از این اداره عالی مبارزه با فساد اداری گفته‌بود که بر اساس فهرست آنان باید یک هزار و هفتصد مقام حکومت دارایی‎های خود را ثبت کنند.

برخی کارشناسان افغان این نوع اقدامات حکومت را در مبارزه علیه فساد سمبولیک می‎خوانند.

سیف‌الدین سیحون کارشناس مسایل اقتصادی افغان می‎گوید موضوع مبارزه علیه فساد در افغانستان پیچیده‌است و پیشنهاد می‎کند که حکومت باید به جای اقدامات نمایشی برای از بین بردن فساد اقدامات صادقانه نمایند.

سیحون: ثبت دارایی به نظر من شکل نمادین و ظاهری را نشان می‎دهد.
سیحون: ثبت دارایی به نظر من شکل نمادین و ظاهری را نشان می‎دهد.

وی افزود:

"ثبت دارایی به نظر من شکل نمادین و ظاهری را نشان می‎دهد نه محتوایی را، محتوایی یعنی این است که اول باید خود ساختار به گونه باشد که شرایط فساد شکل نگیرد."

بر اساس معلومات آقای سیحون تا کنون مبارزه علیه فساد در افغانستان در حد شعار بوده چرا که به گفته وی مردم به روند پروسه ثبت دارایی‎های مقامات به دیده شک می‎نگرند وی این عمل را تلاشی برای فریب مردم می‎خوانند.

گزارش: حمیرا الکوزی

XS
SM
MD
LG