لینک های دستیابی پذیر

مقامات: طالبان تسلط خود بر استخراج معادن را گسترش می‎دهند


در حالیکه نیروهای امنیتی افغان مصروف نبرد با شورشیان در جنوب افغانستان اند، مقامات افغان می‎گویند، جنگجویان طالبان در شمال تسلط خود بر استخراج غیر قانونی معادن سنگ‎های قیمتی گسترش می‎دهند.

این مقامات همچنان می‎گویند، رفتار بد قوماندانان محلی نیز مردم را مجبور ساخته تا با جنگجویان تندرو بپیوندند.

به گفته آن‎ها به این ترتیب، برای مردم محل به آسانی زمینه آن مساعد می‎شود تا از استخراج غیر قانونی معادن مستفید شوند.

معاون والی بدخشان می‎گوید، طالبان از افراد محلی که مصروف استخراج غیر قانونی معادن اند، حفاظت و حمایت می‎کنند.

گل محمد بیدار در صحبت با رادیو آزادی گفت، عواید ناشی از استخراج غیر قانونی معادن لاجورد، زمرد و طلا در شمال و بخصوص بدخشان، یک سوم حصه مصارف طالبان را تشکیل می‎دهد.

او گفت، طالبان به نام عشر و ذکات از آنانی که در استخراج غیر قانونی معادن کار می‎کنند، باج می‎گیرند.

وی افزود:

"ما یک معدن به نام ریگ شویی در داغستان داریم که در آن حدود دو و نیم تا سه هزار ملکی کار می‎کردند و همین اکنون کار می‎کنند. طالبان به شیوه‎های مختلف از آن بهره می‎برند، بنام عشر و ذکات مردم ملکی و عام را فشار می‎دهند. تعدادی از جنگجویان طالبان مستقیماً در کار ریگ شویی این معدن سهم داشته و خود کار می‎کنند."

یکتن از معدنچیان ذغال سنگ در افغانستان
یکتن از معدنچیان ذغال سنگ در افغانستان

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، طالبان در جنوب از طریق زرع کوکنار، تولید و قاچاق مواد مخدر خود را تمویل می‎کنند و در شما ل مردم را به استخراج غیر قانونی معادن تشویق می‎نمایند و از این راه عواید زیادی جمع آوری می‎کنند.

عبدالله ناجی عضو شورا ولایتی بدخشان در صحبت با خبرگزاری رویترز گفت، نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی‎های کران و منجان و ارغستان دو بار عملیات نظامی را به راه انداختند، اما زمانی که نیروهای افغان منطقه را ترک کردند، طالبان دوباره به محل هجوم بردند.

معاون والی بدخشان می‎گوید، در کنار طالبان، قوماندانان محل که با طالبان در مخالفت‎اند و بالای معادن کران و منجان حاکمیت دارند، استخراج غیر قانونی را حق خود دانسته و ادعای مالکیت می‎نمایند. به گفته معاون والی بدخشان، آن‎ها امر ریاست جمهوری در مورد منع استخراج غیرقانونی این معادن را نزد خود دارند.

گل محمد بیدار می‎گوید، طالبان از استخراج معادن که قوماندان محلی به طور غیر قانونی استخراج می‎کنند، نیز بهره می‎برند. به گفته معاون والی بدخشان، طالبان پس از اینکه مردم محل سنگ‎های قیمتی را برای فروش به فیض آباد و یا پنجشیر انتقال می‎دهند، باج می‎گیرند.

گل محمد بیدار در ادامه افزود:

"آن‎ها نفع شخصی شان را در نظر می‎گیرند. آنها نه با حکومت و نه با طالبان هستند و این معادن را ملکیت خود می‎دانند."

محمد ظاهر یک دهقان ولسوالی کران و منجان به خبرگزاری رویترز گفت:

" ما از سال‎ها زیادی در استخراج این معادن کار می‎کنیم. خداوند این معادن را برای ما داده تا نفقه خانواده خود را از همین راه پیدا کنیم."

به گفته وی، مردم به خاطری از طالبان برای حفاظت شان دعوت می‎کنند که استخراج معادن به کمک و حمایت آن‎ها برای مردم پُر منفعت تر است.

XS
SM
MD
LG