لینک های دستیابی پذیر

دیده‌بان انتخابات: در کار کمیته گزینش مداخلات سیاسی شده‌است


مؤسسه دیده‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان می‎گوید، یافته‌هایش نشان می‎دهد که کارهای کمیته گزینش شفاف نبوده و مشکلات را نیز به همراه داشته‎است.

اعضای این مؤسسه روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفتند، در این پروسه مداخلات سیاسی صورت گرفته و باید حکومت در لیست نهایی دقت کند و اعضای کمیسیون‎های انتخاباتی را بگونه شفاف تعیین نماید.

عدم موجودیت میکانیزم رسیده‎گی به شکایات، نبود معیارهای مشخص برای مصاحبه شونده‎ها، نداشتن تجربه کافی درخواست کننده‎ها و عدم رویۀ یکسان اعضای کمیته گزینش با مصاحبه شونده‎ها از مشکلات عمده در روند کاری کمیته گزینش خوانده می‎شود.

این مسئولان گفتند که یافته‎های آن‎ها نشان می‎دهد که در این پروسه مداخلات سیاسی نیز صورت گرفته‎است.

حبیب‌الله شینواری یک عضو این مؤسسه گفت، آن‎ها این گزارش را از طریق مصاحبه‎ها و مشاهدات‌شان از کارهای کمیته گزینش تهیه کرده‎اند.

شینواری: معیارها بیشتر مشخص نبود.
شینواری: معیارها بیشتر مشخص نبود.

او افزود:

"مشکل دیگر این کمیته اینست که آن‎ها در جریان مصاحبه‎ها و معیارهای که برای درخواست کننده‎ها و کاندیدان مشخص کرده بودند آن معیارها بیشتر مشخص نبود مشکل دیگر مسئله نشر لیست است بیش از ۷۰۰ تن درخواست داده بودند در کمیته گزینش اما از ابتدا آن‎ها لیست را نشر نکردند تا اینکه این لیست را به حکومت سپردند که هیچ فایده ندارد."

پنجشبه هفته گذشته کمیته گزینش اعضای کمیسیون‎های انتخاباتی لیست نهایی کمیشنران احتمالی کمیسیون‎های انتخاباتی را به رئیس جمهور سپردند.

اعضای این کمیته گفتند که تمام افراد در لیست نهایی بر اساس لیاقت و تجربه کاری از سوی آنان در نظر گرفته شده‎اند.

اعضای دیده‌بان انتخابات و شفافیت همچنان از حکومت خواستند روی لیست نهایی گزینش کمیشنران کمیسیون‎های انتخاباتی توجه کرده و کمیشنران را در کمیسیون‎ها انتخاباتی با دقت کامل تعیین نماید.

در همین حال مسئولان کمیته گزینش یافته‎های این نهاد را بی‌اساس دانسته می‎گوید، در صورتیکه دیده‌بان انتخابات شفافیت حتی ده ساعت هم از پروسه‎های کاری کمیته گزینش نظارت نداشته چگونه این گزارش را تهیه کرده‌است.

رشید: به باور من گزارش آن‎ها دور از حقیقت است.
رشید: به باور من گزارش آن‎ها دور از حقیقت است.

یوسف رشید سخنگوی این کمیته در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"به باور من گزارش آن‎ها دور از حقیقت است و نهاد که امروز نشست خبری داشت باید گفت اگر متواتر حساب نمایم در جریان روزهای کاری کمیته گزینش حتی ده ساعت هم آن‎ها نظارت نکردند، بناً در ده ساعت نظارت‌شان چگونه می‎توانند این ادعا را مطرح نمایند بناً این ادعای‌شان بی‌اساس می‎باشد."

آقای رشید همچنان گفت، اگر اعضای این نهاد اسناد در این مورد در اختیار دارند باید با آن‎ها شریک سازند تا آنان در زمینه اقدام نمایند.

از سوی هم شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور می‎گوید که تعیین کمیشنران کمیسیون‎های انتخاباتی با دقت کامل صورت می‎گیرد و در این زمینه هیچگونه مداخله وجود ندارد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG