لینک های دستیابی پذیر

تبصره شماری از روزنامه‌های چاپ کابل در مودر مهاجرین افغان


شماری از روزنامه‎های چاپ امروز کابل بیشتر به مسئله مهاجرین افغان در کشورهای خارجی و عودت کننده‎گان پرداخته‎است.

ویسا

روزنامه ویسا در آغاز نوشته‎است، پاکستان به برخی از افغان‎های که تحت شرایط خاص قرار دارند اجازه بود و باش در آنجا را داده‎است.

ویسا به نقل از حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان نوشته است که وی در برخی موارد با مقامات پاکستان صحبت کرده و بعضی پیشنهادات دارد.

ویسا در ادامه از زبان آقای زاخیلوال نوشته، آنان طرحی را به حکومت پاکستان آماده کرده که مسئله اقامت درازمدت افغان‎ها در آن کشور، در آن پیشنهاد شده‎است.

نظر به این مطلب، در این شرایط افغان‎های شامل اند که با دختران پاکستانی ازدواج کرده‎اند، اطفال شان در پوهنتون‎های آن کشور مصروف درس و تعلیم اند و یاهم در پاکستان زمین و جایداد دارند.

هیواد

روزنامه هیواد در یک مطلب نوشته‎است که هشت صد هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان عودت کرده‎اند.

هیواد در این مطلب نوشته، عالمی معین وزارت مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان در یک نشست در ننگرهار گفته‎است:

"برای کمک با عودت کننده گان یک صندوق وجهی ایجاد شده‎است."

در ادامه این مطلب به نقل از مسئولان وزارت مهاجرین و عودت کننده گان نوشته شده‎است که آنان برای جلوگیری از آزار و اذیت مهاجرین افغان در پاکستان چندین بار با مقامات آن کشور صحبت کرده‎اند و در این مورد یک سند نیز از سوی حکومت آن کشور به امضا رسیده‎است.

سرخط

روزنامه سرخط به اظهارات رنگین دادفر سپنتا عضو کابینه حکومت قبلی، در مورد مشکلات مهاجرین افغان در اروپا پرداخته‎است.

سرخط در این مطلب نوشته‎است، آقای سپنتا در جرمنی از مهاجرین افغان خواسته تا به هیچ صورت به کشور شان برنگردند.

مطلب به نقل از وی و با اشاره به مقام قبلی او نوشته، امنیت در افغانستان روز به روز بدتر می‎شود و وی حالات را به خوبی درک کرده می‎تواند.

در مطلب نوشته شده‎است که سپنتا در مصاحبه با رادیو جرمنی گفته، با در نظرداشت وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان و افزایش میزان بیکاری در این کشور به هموطنان اش مشوره می‎دهد که پس از فرار دوباره به کشور عودت نکنند.

تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG