لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۴۴

مقامات: نزدیک به هزار خانواده از ولسوالی صیاد سرپل بی‌جا شده‌اند


مقامات سرپل می‌گویند، در اثر جنگ‌های اخیر در ولسوالی صیاد، نزدیک به یک هزار خانواده بی‌جا شده و در حالت بد زنده‌گی‌شان را سپری می‌کنند.

انجنیر عبدالاحمد رئیس عودت مهاجرین ولایت سرپل در صحبت به رادیو آزادی گفت:

"در جریان یک هفته در مناطق آدرنگ، بلغلی در مرکز و درۀ بند و بازار کمی ولسوالی صیاد این ولایت نزدیک به یک هزار خانواده از خانه و کاشانۀشان بی‌جا شده و در قراء همجوار مرکز ولسوالی و مرکز ولایت جا بجا شده‌اند."

به گفته رئیس عودت مهاجرین پروسۀ سروی آنان آغاز شده و در روزهای آینده برای این بی‌جا شده‌گان از امکانات دست داشتۀ حکومت محلی کمک رسانی می‌گردد.

وی هم چنان افزود:

"از اثر همین جنگ‌های اخیر خانواده‌های که تا هنوز برای ما عرایض بی‌جا شدن‌‌شان را آوردند ۹۸۶ خانواده می‌باشند ک از جمله ۳۰۰ خانواده از قریۀ آدرنگ است و متباقی انفرادی از دیگر مناطق جنگ زده است. اطلاعاتی که از صیاد داریم در آن‌جا هم مردم از خانه‌های‌شان بی‌جا شده و ما سروی را آغاز کردیم و ببینیم که ارقام دقیق آن به چه تعداد می‌رسد."

اما سید محمد علی حکیمی عضو شورای ولایتی سرپل ارقام بی‌جا شده‌گان را نزدیک به ۱۵۰۰ خانواده تخمین زده می‌گوید، این خانواده‌ها در حالت بد زنده‌گی می‌کنند که تا هنوز برای آنان هیچگونه کمک صورت نگرفته‌است.

وی در مورد ابراز نگرانی کرده، گفت که با توجه به سردی هوا و برف باری سنگین در این ولایت و نبود امکانات مالی برای این بی‌جا شده‌گان اگر توجه جدی و عملی صورت نگیرد سرپل با یک فاجعۀ انسانی روبرو خواهد شد.

وی در ادامه گفت:

"مقام‌ها که تعداد بی‌جا شده‌گان را ۸۰۰ ـ ۹۰۰ ـ تا ۱۲۰۰ می‌گویند بالا است. این مردم در حالت بسیار رقت‌بار زنده‌گی دارند. امکانات مالی در اختیار ندارند، همه دار و ندار ‌شان به محل زیست‌شان باقی مانده‌است و تا هنوز هیچ نوع کمک برای‌شان هم از سوی دولت و یا کدام ادارۀ خیریه صورت نگرفته‌است. شما ببینید از یک‌سو سردی هوا و از سوی دیگر نبود امکانات معیشتی اگر هر چه عاجل و بطور جدی برای‌شان کمک نشود من فکر می‌کنم که فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد. باید که دولت و مؤسسات خیریه زودتر برای آنان کمک نمایند."

از سوی دیگر محمد ظاهر وحدت والی سرپل نیز می‌پذیرد که نسبت مصروفیت‌های جنگ توجه آنچنانی که باید به این بی‌جا شده‌گان صورت می‌گرفت، نگرفته‌است.

آقای وحدت از اقدامات جدی بخاطر کمک رسانی برای آنان از سوی حکومت محلی خبر داد و همچنان از دولت مرکزی و نهاد‌های خیریه خواست که برای این بی‌جا شده‌گان هر چه عاجل کمک‌های بیشتر صورت بگیرد.

والی سرپل گفت:

"متأسفانه که با مصروفیت‌های جنگ ما نتوانستیم که برای این هموطنان ما آنچنانکه توجه می‌شد، توجه بکنیم و همه مصروف جنگ بودیم و کمک رسانی برای‌شان نتوانستیم. ما امروز یک کمیته از مسئولین امور را توظیف نمودیم که بطور عاجل پروسۀ سروی را آغاز نمایند و لیست‌ها که آماده شد ما از امکانات دست داشتۀ خود برای‌شان کمک نماییم. من از این مایک شما از دولت مرکزی و نهاد‌های خیریۀ ملی و بین‌المللی جداً تقاضا دارم که بطور عاجل از این هموطنان ما دستگیری نمایند و کمک نمایند."

این در حالیست که به گفته مقامات محلی در سرپل شورشیان نه تنها این خانواده‌ها را از محل زیست‌شان بی‌جا نمودند بلکه خانه‌های تعدادی از آنان را به اتهام همکاری با دولت به آتش کشیدند که در قریۀ آدرنگ مرکز سرپل ۳۰ منزل رهایشی بطور کامل طعمۀ حریق شده‌است.

گزارش: محمد عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG