لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۱

درانی: در افغانستان ۱۹ در صد مردم در خانه‎های‌شان تشناب ندارند


نشست سه روزه حفظ‌الصحه از سوی وزارت‎های احیا و انکشاف دهات، صحت عامه و مؤسسه یونیسف به روز سه شنبه در کابل آغاز شد.

آنان می‌گویند که هدف این نشست این است تا بر اساس تجارب و مشوره‎های مشترک پلانی را برای از بین بردن مشکلات حفظ‌الصحه تهیه نمایند.

وزارت احیا وانکشاف دهات افغانستان می‎گوید، که آنان به همکاری برخی وزارت‎ها و مؤسسات ذیربط می‎خواهند، پلانی را ترتیب کنند که بر اساس آن تا سال ۲۰۲۵ مشکلات صحی و حفظ‌الصحه گردد.

درانی: برای از بین بردن مشکلات صحی، برنامه‎های حفظ الصحه را تا سال ۲۰۲۵ میلادی ترتیب می‌دهیم.
درانی: برای از بین بردن مشکلات صحی، برنامه‎های حفظ الصحه را تا سال ۲۰۲۵ میلادی ترتیب می‌دهیم.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات در این نشست افزود:

"امروز این‌جا برای سه هدف اساسی گردهم آمده‎ایم، اول اینکه تا سال ۲۰۲۵ با یک دیدگاه واحد مشکل نبود تشناب‎ها را حل سازیم، برای حفظ‌الصحه راه حل‎ها را شریک ساخته و بر اساس برنامه تفاهم ملی برای تقویت برنامه‎های حفظ‌الصحه پلان‎ها را مشترکاً ایجاد کنیم."

به گفته وی در افغانستان هنوز هم ۱۹ در صد مردم در خانه‎های‌شان تشناب ندارند و برای رفع حاجت از خانه‎های‌شان بیرون می‎روند که این عمل هوا و محیط را آلوده ساخته و سبب امراض مختلف می‎شود.

مقامات این وزارت می‎گویند، تلاش‎های‌شان برای کاهش این مشکلات اخیراً نتیجه داده‎است.

نشست امروزی
نشست امروزی

در عین حال فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان، حفظ‌الصحه را برای مردم و بخصوص اطفال مهم خواند.

به گفته وی با آنکه تلاش‎ها در این زمینه ادامه دارد اما هنوز هم در این بخش برخی مشکلات وجود دارد که سبب بیماری‎های کشنده میان مردم می‎شود.

بر اساس معلومات وی هنوز هم ۶۱ در صد مردم به حفظ‌الصحۀ لازم دسترسی ندارند.

فیروز: هنوز هم ۶۱ در صد مردم به حفظ الصحه لازم دسترسی ندارند.
فیروز: هنوز هم ۶۱ در صد مردم به حفظ الصحه لازم دسترسی ندارند.

او افزود:

"سروی اخیر مرگ و میر در افغانستان نشان می‎دهد، در حدود ۶.۲ در صد وفیات نزد اطفال کمتر از سن ۵ سال سبب‌اش اسهال است و اسهال به دلیل عدم دسترسی به حفظ‌الصحه مناسب و آب آشامیدنی می‎باشد."

در این نشست بی بی گل خانم رئیس جمهور بالای حفظ‌الصحه تأکید نموده و حفظ‌الصحه را برای انکشاف سالم ذهنی و جسمی همه افغان‎ها بخصوص اطفال مهم دانست و از مالکان کارخانه‎ها خواست تا هوا را آلوده نسازند.

در عین حال خانم ادیل نماینده اداره یونیسف در افغانستان گفت، حفظ‌الصحه تنها کار یک وزارت نیست بلکه آنان نیز در این بخش با حکومت همکاری خواهند کرد.

در انتظار اعلام دفع تشناب‎های باز در ولسوالی‎ها هستیم.
در انتظار اعلام دفع تشناب‎های باز در ولسوالی‎ها هستیم.

او افزود:

"این یک راه دراز است اما باید آغازش کنیم، من می‌دانم که شرکای ما زیر رهبری دو وزارت جامعه را به سبک بهداشی کل در افغانستان کمک خواهد کرد. ما در سال آینده میلادی در انتظار اعلام دفع تشناب‎های باز در ولسوالی‎ها هستیم."

وزارت صحت عامه می‎گوید، افزایش نفوس، آلوده‌گی هوا، مهاجرت‎ها، ازدیاد وسایط و فابریکه‎ها و برخی موارد دیگر سبب بروز بیماری‎های زیادی در افغانستان شده‎است.

مقامات افغان می‎گویند، برنامه میثاق شهروندی که به حکم رئیس جمهور آغاز شده‎است، مشکلات موجوده از همین طریق را با گذشت زمان حل خواهد کرد.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG