لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۱

وحدت: تروریستان خارجی در سرپل مراکز آموزش نظامی ایجاد کرده‌اند


مقامات سرپل می‌گویند، جنگجویان خارجی در مناطق کوهستانی این ولایت برای خود پناهگاه‎های امن ساخته و برای نیروهای مسلح مخالف دولت شیوه‌های جنگ در برابر قوت‌های افغان را آموزش می‌دهند.

ظاهر وحدت والی سرپل می‌گوید که جنگ جاری در ولایت سرپل از سوی برخی از اتباع کشورهای همسایه جنوبی و شمالی افغانستان رهبری می‌شود.

والی سرپل همچنان گفت که جنگجویان خارجی مراکز تربیه انتحاری را از بیرون مرزهای جنوبی افغانستان به ولسوالی کوهستانات انتقال داده و در جریان چند ماه گذشته بیش از شصت انتحاری در سرپل آموزش‌های جنگ چریکی را فرا گرفته‌اند.

به باور والی سرپل، طالبان مسلح در جریان بیش از یک سال در ولسوالی کوهستانات این ولایت سرمایه‌گذاری کرده و عملاً چهار هزار نیروی مخالف مسلح دولت از همین ولسوالی توسط جنگجویان خارجی رهبری می‌شوند.

ظاهر وحدت والی سرپل
ظاهر وحدت والی سرپل

ظاهر وحدت در رابطه گفت:

"ولسوالی کوهستانات سیزده ماه پیش به تصرف طالبان درآمد و در آن‌جا مراکز بزرگ تربیه و آموزش طالبان ایجاد شده‌است که در آن‌جا اساتید خارجی‌شان می‌آیند و به آنان آموزش می‌دهند و انتحاری تربیه می‌کنند."

مقامات سرپل از موجودیت نیروهای گروه داعش در برخی از مناطق سرپل خبر داده می‌گویند که علاوه بر طالبان مسلح گروه‌های مسلح وابسته به داعش نیز در سرپل نا امنی خلق می‌کنند.

ظاهر وحدت والی سرپل گفت که داعشیان اکثراً در ولسوالی صیاد ولایت سرپل و در مرز با ولایت جوزجان برای خود مراکز جنگی ساخته‌اند.

وی در مورد گفت:

"داعش در سرپل فعالیت می‌کند و اکثراً در نزدیک مرز فاریاب و جوزجان در میان ولسوالی صیاد سرپل و درزاب و قوش تپه جوزجان حضور دارند."

با آنکه مقامات امنیتی افغان از حضور گسترده جنگجویان خارجی در ولایت سرپل خبر می‌دهند و می‌گویند که رهبری جنگ علیه دولت به دست اتباع کشورهای همسایه است، اما ظاهر وحدت والی سرپل گفت، در نظر دارند تا جهت سرکوب شورشیان مسلح عملیات وسیع را در این ولایت راه اندازی کنند.

گزارش: مجیب‌الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG