لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۲

اوچقون: بعد از حزب اسلامی، با گروه ملا رسول مذاکره خواهد شد


شورای عالی صلح می‌گوید، پس از رفع تعزیرات بالای گلبدین حکمتیار، مذاکرات صلح با گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول آغاز خواهد شد.

عبدالخبیر اوچقون معاون این شورا روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، امیدواری‌های زیادی مبنی بر تمایل این گروه به مذاکرات صلح وجود دارد.

وی افزود که پس از تطبیق کامل مواد توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی، مذاکرات صلح با این گروه آغاز خواهد شد.

اوچقون: امیدواری‌های زیاد مبنی بر تمایل گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول به مذاکرات صلح وجود دارد.
اوچقون: امیدواری‌های زیاد مبنی بر تمایل گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول به مذاکرات صلح وجود دارد.

وی افزود:

"گروه انشعابی به رهبری ملا رسول هم معتقد به مذاکره است و شورای عالی صلح هم تصمیم دارد که با این گروه که یک طیف وسیع از طالبان را تشکیل می‌دهد پس از تطبیق مواد توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی گفتگوها با آنها را آغاز کند."

آقای اوچقون افزود که موفقیت مذاکرات صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌تواند با ایجاد فضای اعتماد به حیث الگو برای سایر مخالفین مسلح حکومت استفاده شود.

این در حالیست که در گذشته نیز گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا محمد رسول برای پیوستن به پروسه صلح با حکومت افغانستان علاقمندی نشان داده‌است.

ملا منان نیازی معاون و سخنگوی این گروه در ماه جوزای سال روان با نشر پیام صوتی گفته بود که اگر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند این گروه حاضر به پیوستن به پروسه صلح می‌باشد.

شورای عالی صلح افغانستان گزارش‌ها در زمینه علاقمندی گروه طالبان به رهبری ملا هبت الله را فریب عنوان کرده گفت که این گروه تحت نفوذ پاکستان بوده و تا زمانی که پاکستان نخواهد آغاز مذاکرات صلح با این گروه جامۀ عمل نخواهد پوشید.

در این حال برخی از آگاهان با در نظرداشت عدم حمایت پاکستان از گروه طالبان به رهبری ملا رسول می‌گویند که این گروه جز پیوستن به پروسه صلح راه دیگری ندارد.

کبیر رنجبر یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت که پیوستن گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول به پروسه صلح، روی امنیت این کشور تأثیر مثبت خواهد گذاشت:

کبیر رنجبر یکی از این آگاهان مسایل سیاسی
کبیر رنجبر یکی از این آگاهان مسایل سیاسی

وی گفت:

"گروه انشعابی ملا رسول از قبل بعضی علایم را به نمایش گذاشته بود که بیانگر نزدیکی به دولت افغانستان و علاقمندی به صلح بود. ملا رسول جز صلح راه دیگری ندارد چون اکنون پاکستان پشتیبانی را که از گروه‌های طالبان می‎کند از آن محروم شده و امکان زیاد دارد که این گروه واقعاً به پروسه صلح بپیوندد."

آقای رنجبر افزود که اگر حکومت توسط ارگان‌های مشخص استخباراتی و امنیتی به گونه جدی با قوماندانان محلی طالبان به رهبری ملا هبت الله وارد مذاکره صلح شود می‌تواند در راستای مذاکرات صلح با این گروه نیز دست آورد داشته باشد.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG