لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۷

بخاطر درگذشت فیدل کاسترو، در کیوبا ۹ روز ماتم ملی اعلان شد


خبر مرگ فیدل کاسترو رهبر انقلابی نود سالۀ کیوبا به تاریخ بیست و ششم نوامبر نشر شد و به تعقیب آن برای نه روز ماتم ملی رسماً در آن کشور اعلان شده‌است.

بیرق‌ها در کیوبا به حالت نیمه برافراشته شده‌اند، نمایشات و کنسرت‌ها در ماتم از مرگ فیدل کاسترو که برای حدود نیم قرن این کشور کمونیست را اداره کرد، لغو شده‌است.

رائول کاسترو رئیس جمهور کیوبا
رائول کاسترو رئیس جمهور کیوبا

رائول کاسترو رئیس جمهور کیوبا هنگام اعلان خبر مرگ برادرش فیدل کاسترو رهبر سابق این کشور از طریق تلویزیون در هاوانا گفت:

"مردم عزیر کیوبا، با تأثر ژرف باید این خبر را با مردم خود، دوستان امریکایی و جهان تقسیم کنم که امروز ۲۵ نوامبر ساعت ۱۰:۲۹ شب به وقت کیوبا، سرقوماندان اعلی انقلاب کیوبا، فیدل کاسترو وفات کرد."

به تاریخ بیست و ششم نوامبر، جسد فیدل کاسترو طی یک مراسم خصوصی سوختانده و خاکستر آن به چهارم دسمبر در شهر سانتیاگو در شرق کیوبا به آرامش سپرده خواهد شد.

مرگ فیدل کاسترو واکنش رهبران سرشناس کشورهای جهان را در قبال داشت.

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا
بارک اوباما رئیس جمهور امریکا

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا با ارائه مراتب تسلیت‌اش به خانوادۀ کاسترو گفته‌است، در مورد تاثیرات فیدل کاسترو در جهان تاریخ قضاوت خواهد کرد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب امریکا در یک اعلامیه گفته‌است:

"در حالیکه کیوبا یک جزیرۀ دیکتاتور باقی مانده‌است، امید من اینست که امروز نشانۀ دور شدن از دوران طولانی وحشت باشد و بسوی آیندۀ رهنمود شود که مردم شگفت انگیز کیوبا در آن در آزادی زنده‌گی کنند که سخت سزاوار آن اند."

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه فیدل کاسترو را یک رهبر برجسته، یک دوست محترم و قابل اعتماد روسیه خوانده‌است.

میخاییل گرباچوف رهبر اتحاد شوروی سابق از فیدل کاسترو به خاطر نیرومند ساختن کشورش تمجید کرده‌است.

نیکولاس مدورو (Nicolas Maduro) رهبر سوسیالیست ونزوئلا گفته‌است، انقلابیون جهان باید میراث فیدل کاسترو را ادامه دهند.

نریندرا مودی صدراعظم هند
نریندرا مودی صدراعظم هند

نریندرا مودی صدراعظم هند از طریق شبکۀ تویتر، فیدل کاسترو را بزرگترین تندیس شخصیت قرن بیستم خوانده‌است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه گفته‌است، فیدل کاسترو تجسم امید و نومیدی‌های انقلاب کیوبا بود.

جاکوب زوما (Jacob Zuma) رئیس جمهور افریقای جنوبی از فیدل کاسترو به خاطر حمایت‌اش از این کشور در جریان مبارزه با اپارتاید ابراز سپاس کرده‌است.

شی جین پنگ (Xi Jinping) رئیس جمهور چین در یک پیام که از طریق تلویزیون دولتی آن کشور نشر شد، گفته‌است، رفیق فیدل کاسترو برای همیشه زنده خواهد بود.

به نوشتۀ مرکز خبری رادیو آزادی، در جریان سال‌ها رژیم فیدل کاسترو بطور متداوم توسط گروه‌های حقوق بشر و کشورهای غربی به خاطر اذیت مخالفان و زندانی ساختن بدون محاکمۀ آن‌ها مورد انتقاد قرار داشته‌است.

رائول کاسترو رئیس جمهور کیوبا تعهد کرده‌است که با ختم موعد کاری‌اش در سال ۲۰۱۸ میلادی از قدرت کنار خواهد رفت و از میگویل دیاز کانل (Miguel Diaz-Canel) معاون اول ۵۶ ساله‌اش به حیث نامزد جایگزین مورد علاقه‌اش یاد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG