لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۰

کابلی: استخبارات منطقه در تلاش نفاق افگنی میان افغان‌هاست


نجیب الله کابلی رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان

حزب مشارکت ملی افغانستان می‌گوید که استخبارات برخی از کشورهای همسایه با فرستادن شماری از افغان‌ها به جنگ سوریه و عراق سعی می‌کنند جنگ مذهبی را در افغانستان دامن بزنند.

فرستادن شماری از افغان‎ها به جنگ سوریه و عراق مسئلۀ است که در سال‌های اخیر نگرانی‌های جدی را در افغانستان به میان آورده‌است.

حزب مشارکت ملی افغانستان نیز روز یکشنبه طی نشستی، معلوماتی را در مورد فرستادن افغان‌ها از سوی حلقات استخباراتی شماری از کشورهای همسایه به جنگ سوریه به نشر رساند.

نجیب الله کابلی رئیس این حزب می‎گوید که استخبارات کشورهای همسایه همواره تلاش می‌ورزند تا با اشکال مختلف میان افغان‌ها نفاق افگنی کنند و حتی جنگ‌های مذهبی را در این کشور راه اندازی نمایند.

کابلی: استخبارات کشورهای همسایه همواره تلاش می‌ورزند تا با اشکال مختلف میان افغان‌ها نفاق افگنی کنند
کابلی: استخبارات کشورهای همسایه همواره تلاش می‌ورزند تا با اشکال مختلف میان افغان‌ها نفاق افگنی کنند

وی گفت:

"افرادیکه به جنگ عراق و سوریه می‌روند و تعداد شان که دوباره زنده بر می‌گردند، شما باور کنید که یک بمب در داخل افغانستان انفجار می‌کند که جنگ های مذهبی را دامن می‌زند، چرا ارگان‌های کشفی، وزارت خارجه و دولت افغانستان در این مورد با مردم افغانستان شفاف صحبت نمی‎کنند."

به گفته آقای کابلی، در حال حاضر بیست و هفت هزار افغان از سوی حلقات استخبارات منطقه مشغول جنگ در کشورهای مختلف بخصوص عراق و سوریه هستند.

وی می‎گوید که بیشتر خانواده‌های این افراد در مورد آنان آگاهی ندارند.

آقای کابلی قبلاً نیز از دست درازی و مداخلات ایران در افغانستان همواره انتقاد کرده و گفته است که ایران شماری از جوانان مهاجر مقیم آن کشور را به جنگ سوریه و عراق می‌فرستد.

حتی حزب مشارکت ملی به رهبری نجیب الله کابلی در اعتراض به این موضوع بارها تظاهرات را نیز راه اندازی کرده‌است.

در عین حال شماری از کارشناسان سیاسی می‌گویند، استخبارات منطقه با همکاری دست‎های از داخل دولت افغانستان، شماری از جوانان افغان را به جنگ سوریه و عراق می‌فرستد.

موسی فریور کارشناس مسایل سیاسی در صحبت با رادیو آزادی این اشخاص را خاینین ملی خوانده گفت:

"این را به ضرر منافع اسلام و افغانستان می‌دانم و دست‌های که در داخل افغانستان به استخدام افغان‌ها به پیشبرد جنگ قدرت‌های متعارض در همسایگی ما و منطقه و جهان همکاری می‌کنند، آنان را خاینین ملی به افغانستان می‌دانم."

آقای فریور گفت که حکومت افغانستان باید نگذارد تا اتباع اش به منافع و یا ضد کشور های دیگر در جنگ‌ها اشتراک کنند.

خواستیم دراین مورد نظر وزارت خارجه افغانستان را نیز داشته باشیم اما دفتر مطبوعاتی این وزارت در این مورد ابراز نظر نکرد.

اما قبل ازین وزارت خارجه افغانستان گفته است، گزارشات برای آنها نیز رسیده که شماری از افغان‌ها در جنگ سوریه درگیر هستند و تا هنوز روشن نیست که آیا آنها به اساس علاقه شخصی اشتراک می‌کنند و یا کدام واحد استخباراتی آنها را رهبری می‌کند.

الیاس صالح

XS
SM
MD
LG