لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۴

بحث مطبوعات جهان در مورد اهمیت وصل شدن افغانستان به خط آهن


نشریه انترنیشنل بزنس تایمز در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان با وصل شدن خط آهن بین ترکمنستان و افغانستان تولید گاز افغانستان می‎تواند وسعت پیدا کند.

به نوشته نشریه خط آهنی که ۵۵ مایل آن تکمیل شده و افتتاح گردید در حقیقت بخش یک پروژه بزرگتر خط آهن می‎باشد که ۲۵۰ مایل طول خواهد داشت. اما در نتیجه نبود امنیت در افغانستان کسی گفته نمی‎تواند که این پروژه چه وقت تکمیل خواهد شد.

به نوشته نشریه ترکمستان که روسیه خرید گاز خود را از آن در اوایل سال ۲۰۱۶ متوقف ساخت اکنون صرف گاز طبیعی را به چین صادر می‎کند، اما خط آهن نو این کشور غنی آسیای میانه را می‎تواند از طریق افغانستان به ممالک دیگر منطقه وصل نماید.

نشریه انترنیشنل بزنس تایمز می‎افزاید هرچند جنگ در افغانستان هنوز ادامه دارد اما طالبان بخاطر کمبود منابع مالی و کم شدن حمایت از آن‎ها در کشورهای عربی در یکسال گذشته توانایی خود را از دست می‎دهند.

نشریه به سخنان یک مقام طالبان بنام ملا رحمت الله کاکا زاده اشاره می‎کند که گفته‎است بخاطر کاهش منابع مالی، آن‎ها به مشکلات رو به رو می‎باشند.

به گفته کاکازاده کمک کننده گان بخاطر کشته شدن تعداد زیاد اطفال و افراد ملکی در جنگ افغانستان کمک‎های خود را به آن‎ها قطع و یا کاهش داده‎اند.

تایمز آف اندیا

روزنامه تایمز آف اندیا هم در شماره اخیر موضوع وصل شدن افغانستان را با کشورهای دیگر عنوان قرار داده و بیانات سفیر افغانستان در دهلی جدید، شیدا محمد ابدالی را نشر نموده‎است که می‎گوید افغانستان دیگر کشوری محاط به خشکه نیست.

به گفته او افغانستان در اواخر در چندین پروژه شامل شده‎است از جمله چاه بهار که هندوستان را از طریق آب‎های ایران به افغانستان وصل می‎کند.

روزنامه می‎نویسد سفیر افغانستان در دهلی نو در اشاره به پاکستان که تا حال یگانه راه ترانزیت افغانستان بشمار می‎رفت گفته‎است از این به بعد هیچ کشوری نمی‎تواند بگوید که افغانستان به راه‎های ترانزیت آن وابسته‎است.

به گفته سفیر افغانستان کنفرانس قلب آسیا که در امرتسر هندوستان برگذار می‎شود و توسط رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی و صدر اعظم هند نریندرا مودی افتتاح خواهد شد بسیار مهم می‎باشد.

به نوشته روزنامه تایمز آف اندیا به باور سفیر افغانستان موقعیت جغرافیایی امرتسر این شهر را مرکز تلاش‎های وصل منطقوی ساخته‎است.

روزنامه می‎نویسد اجلاس امرتسر یک فرصتی را برای توسعه همکاری‎های ستراتیژیکی و اقتصادی بین کابل و دهلی نو نیز ایجاد می‎کند.

روزنامه می‎افزاید رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی که در سال جاری این دومین سفر وی به هند می‎باشد با یک لست نیازمندی‎های افغانستان در ساحات مختلف از جمله وسایل نظامی به هند می‎رود.

XS
SM
MD
LG