لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۲

منشی عمومی ناتو در مورد حمایت امریکا از افغانستان اطمینان می‌دهد


ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو ابراز اطمینان کرد که ادارۀ جدید ایالات متحده امریکا همچنین به حمایت از افغانستان ادامه خواهد داد.

ستولتنبرگ این را در پاسخ به یک سؤال رادیو آزادی در جریان نشست خبری امروز دوشنبه در بروکسل مقر ناتو بیان کرد.

دونالد ترمپ پیش از این‌که به حیث رئیس جمهور ایالات متحده امریکا انتخاب شود، در یکی از اظهاراتش مأموریت افغانستان را به طور کامل و مطلق یک فاجعه خوانده بود و خواهان بیرون شدن ازین کشور شده بود.

از ستولتنبرگ پرسیده شد که این اظهارات روی تعهدات ناتو در قبال افغانستان در دوران ریاست جمهوری آقای ترمپ در سال ۲۰۱۷ میلادی چقدر تأثیر خواهد گذاشت.

او با اشاره به مکالمۀ تیلیفونی اخیر میان جمهور رئیس منتخب امریکا و رئیس جمهور افغانستان آینده حمایت ازین کشور را امیدوار کننده توصیف کرد.

وی افزود:

"ما گزارش‎ها در مورد مکالمۀ اخیر میان رئیس جمهور منتخب امریکا و رئیس جمهور غنی را دیده‌ایم. بر اساس این گزارش‎ها، رئیس جمهور منتخب دونالد ترمپ تعهد خود را نسبت به افغانستان ابراز کرده‎‎است. بنابرین، متیقن هستم که ادارۀ جدید امریکا هم به حمایت سیاسی و عملی با افغانستان و نیز به مشوره، کمک و آموزش نیروهای افغان یک‌جا با ناتو ادامه خواهد داد."

بر اساس خبرنامۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان که در سوم ماه دسمبر منتشر شده، رئیس جمهور منتخب امریکا به رئیس جمهور افغانستان گفته‎است:

"در صورتی‌که افغانستان نیاز به همکاری بیشتر امنیتی داشته باشد اداره او بعد از ارزیابی ضرورت‎ها، به تأمین حمایت بیشتر امنیتی توجه خواهد کرد."

از چند سال بدین‌سو نیروهای افغان از سوی امریکا تمویل شده‌اند.
از چند سال بدین‌سو نیروهای افغان از سوی امریکا تمویل شده‌اند.

ستولتنبرگ به رادیو آزادی گفت که قرار است سال آینده او با آقای ترمپ در بروکسل دیدار کند و افغانستان از مسایل عمده مورد بحث خواهد بود.

نشست وزیران خارجۀ ناتو به روزهای سه شنبه و چهار شنبه برگزار می‎شود.

منشی عمومی ناتو همچنین گفت که قرار است روز چهارشنبه با صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان دیدار کنند.

او از شجاعت و مسلکی بودن نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان ستایش کرد ولی گفت که خشونت‎ها از سوی طالبان و گروه‎های تروریستی همچنان ادامه خواهد یافت.

ستولتنبرگ افزود از همین روست که ناتو در کنار افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG