لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۵۸

ولسی جرگه: وزیر مالیه ادعایش در مورد مأمورین گمرکات را ثابت کند


برخی از اعضای ولسی جرگه می‎گویند، وزیر مالیه باید اسم مأمورین گمرکاتی که ذریعه پول و واسطه مقرر شده‎اند را افشا کند.

آنان می‎گویند وزیر مالیه ادعایش را که گفته‎است در گمرکات برخی ولایات مأمورین در بدل صد هزار دالر و واسطه مقرر می‎شوند را، باید ثابت سازد.

این نماینده‌گان مردم در نشست عمومی روز چهار این جرگه گفتند که وزیر مالیه در زمینه باید اظهارات صادقانه داشته باشد و اصولاً باید از این چنین اعمال جلوگیری شود.

عبدالولی نیازی یکی از اعضای این جرگه تأکید نمود که وزیر مالیه باید لیست اسم‌های مقامات دخیل را به مردم شریک نماید.

نیازی: اگر وزیر مالیه این موضوع را صادقانه مطرح می‎کند خوب است که ولسی جرگه این‎ها را به مجلس فراخواند.
نیازی: اگر وزیر مالیه این موضوع را صادقانه مطرح می‎کند خوب است که ولسی جرگه این‎ها را به مجلس فراخواند.

او افزود:

"وزیر صاحب مالیه در این اواخر گفته‎است که کسانی که در گمرکات تعیین می‎شوند در بدل یک لک دالر امریکایی تعیین می‎شوند و کسانی‌که این‎ها را تعیین می‎کند ماهانه بیست هزار دالر باید به کسی‌که آن را تعیین کرده بپردازد اگر وزیر مالیه این موضوع را صادقانه مطرح می‎کند خوب است که ولسی جرگه این‎ها را به مجلس فراخواند و لیست این زورمندان را که چه در داخل مجلس است و یا چه در بیرون از مجلس است به مردم افغانستان بازگو کند."

این اظهارات پس از آن صورت می‎گیرد که به نقل از گزارش‎ها، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان در مراسم افتتاح اکادمی جدید گمرکات گفته‌است که در گمرکات یک مأمور در بدل صد هزار دالر مقرر می‎شود.

وی همچنان افزوده‌است که افراد مقرر شده باید ماهانه بیست هزار دالر به کسی که آن‎ها را تعیین کرده، بپردازند.

آقای حکیمی گفته‎است که این موضوع باعث شده تا پول بیت‌المال به جیب اشخاص برود.

اعضای ولسی جرگه تأکید می‌نمایند که مسئولین باید به گونه مستند و مؤثق در مورد موجودیت فساد در ادارات مربوطه‌شان صحبت نمایند تا این‎که اظهارات غیر مستند داشته باشند.

در این حال اجمل حمید عبدالرحیم‌زی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می‎گوید در نظر دارند تا در ادارات مربوط به این وزارت هیچ فردی در بدل پول مقرر نشود.

عبدالرحیم‌زی: کوشش می‎شود تا یک فرد با زر یا زور استفاده کرده استخدام شود.
عبدالرحیم‌زی: کوشش می‎شود تا یک فرد با زر یا زور استفاده کرده استخدام شود.

او افزود:

"کوشش می‎شود تا یک فرد با زر یا زور استفاده کرده استخدام شود اما ما جلو این مسئله را گرفته‌ایم در زمینه ما جدی هستیم و تمامی ادارات وزارت مالیه در این عزم و اراده با ما همکار بمانند و اگر در اسناد و شواهد در دسترس ما قرار گیرد ما همزمان اقدام کرده و به آن جنبه عدلی و قضایی داده می‎شود."

این در حالیست که فساد اداری در افغانستان مبدل به یک چالش جدی شده و مردم انتقاد نموده می‎گویند، با آنکه در زمینه ادارات متعددی کار می‎کند اما تا کنون نتیجه مؤثری در پی نداشته‎است.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG