لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۷

افغانستان

احمد ایشچی یک متنفذ قومی جوزجان از بازداشت رها شد

احمد ایشچی والی پیشین جوزجان و یک متنفذ قومی از بازداشت رها شده‌است.

باتور ایشچی پسر او به رادیو آزادی گفت که پدرش دیروز رها شد و وضعیت صحی اش نسبتاً خوب است:

"قبله گاه ما را از ریاست امنیت ملی تسلیم گرفتیم. وضع صحی شان هم نسبتاً خوب است. پنج روز در خانۀ جنرال دوستم بوده و بعد از پنج روز که چون گپ ما رسانه ای شد و فشارهای مردم هم زیاد شد و اینجا ما تظاهرات کردیم، بناء او را ناجوانمردانه به ریاست امنیت ملی تسلیم کردند."

باتور ایشچی قبلاً به رادیو آزادی گفته بود که پدرش بیش از دو هفته پیش از میدان بزکشی توسط محافظان عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان برده شده بود.

اما دفتر آقای دوستم گفته است که ایشچی تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار داشت و از سوی آنان بازداشت شده‎است.

عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر عبدالرشید دوستم قبلاً به رادیو آزادی گفت، کسانیکه این اتهامات را وارد می‎کنند باید ثبوت هم ارائه کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

غلام اسحاق‌زی به نمایندگی افغانستان در مجمع ملل متحد سخنرانی خواهد کرد

آرشیف، مجمع عمومی سازمان ملل متحد

انتظار می‌رود که غلام اسحاق‌زی به نمایندگی از افغانستان به روز دوشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، استیفن دوجاریک، سخنگوی انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که نام غلام اسحاق زی، نمایندۀ دایمی به رسمیت شناخته شدۀ افغانستان در این سازمان، در فهرست سخنرانان شامل است.

در ادامۀ گزارش آمده است که تا کنون کمیتۀ که تصمیم می‌گیرد کی از افغانستان نمایندگی کند، جلسه اش را برگزار نکرده و چون که امروز و فردا رخصتی است، احتمال نمی‌رود این کمیته در این مورد جلسۀ برگزار کند.

طالبان با ارسال نامۀ به انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد خواسته اند که سهیل شاهین، سخنگوی پیشین دفتر سیاسی این گروه در قطر را به عنوان نمایندۀ دایمی افغانستان در این سازمان بپذیرد و اجازۀ سخنرانی طالبان در این نشست را دهد.

احمد مسعود: طالبان افغانستان را به پناهگاه امن تروریزم مبدل کرده اند

احمد مسعود رهبر جبهه ملی مقاومت بر ضد طالبان

احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود، رهبر جبهه ملی مقاومت بر ضد طالبان در دهۀ نود میلادی می‌گوید که طالبان افغانستان را به پناهگاه امن تروریزم بین‌المللی مبدل کرده اند.

آقای مسعود، رهبر جبهۀ مقاومت ملی افغانستان، این ادعا را دیروز از راه دور و مکان نامعلوم در کنفرانس بین‌المللی پوهنتون کامبریج پیرامون زندگی و میراث احمدشاه مسعود مطرح کرد، بی‌آنکه سند و شواهد ارائه کند.

طالبان تا کنون در این مورد تبصره نکرده اند، اما پیش از این اطمینان داده اند که به هیچ گروهی تروریستی اجازۀ حضور در افغانستان و استفاده از خاک علیه کشور‌های دیگر را نخواهند داد.

به دنبال حمله‌های یازدهم ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا که مسئولیتش را شبکۀ القاعده پذیرفته بود، ائتلاف به رهبری امریکا رژیم طالبان را در افغانستان سرنگون کرد.

این گروه به اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده پناه داده بود.

دیدبان حقوق بشر: طالبان قصد دارند به بدرفتاری هایی حکومت قبلی خود برگردند

یک فرد مسلح گروه طالبان

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که طالبان اقدامات نیمۀ دوم دهۀ نود میلادی را بار دیگر انجام می‌دهند.

هدر بار مسئول بخش زنان این سازمان با اشاره به سخنان ملا نورالدین ترابی یکی از بنیانگذاران گروه طالبان در مورد احتمال از سرگیری مجازات شدید دیروز جمعه (دوم میزان) به رادیو آزادی چنین گفت: "قانون گذاران افغانستان، وزارت عدلیۀ این کشور، دفتر سارنوال، ستره محکمه، این‌ها سال‌ها با هم کار کردند تا قانون جدید جنایی و قانون جزا را شکل دهند تا عصری باشند و قوانین موثری که مکلفیت‌های افغانستان در قوانین بین‌المللی حقوق بشر را بازتاب می‌داد. با این اعلامی که شما به آن اشاره کردید، به نظر می‌رسد که طالبان این قوانین را یک شبه کنار می‌گذارند و بدرفتاری هایی را جانشین آن می‌سازند که از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ انجام می‌دادند."

ملا نورالدین ترابی، وزیر عدلیه پیشین رژیم گفته است که مجازات شدید مانند قطع اعضای بدن و اعدام افراد از سر گرفت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، ترابی که حالا مسئول زندان‌های طالبان است هم چنان گفته که کابینۀ سرپرست طالبان هنوز تصمیم نگرفته که حدود شرعی را در محضر عام جاری کند یا نه.

به گفتۀ او، روی یک پالیسی در این باره کار می‌شود.

طالبان اطمینان داده اند که به حقوق بشر احترام دارند.

روسیه: عملکرد طالبان را از نزدیک نظارت می‌کنیم

نمای از قصر کرملین

روسیه می‌گوید، مانند سایر کشور‌های جهان مناسب می‌داند که عملکرد طالبان در افغانستان را از نزدیک نظارت کند.

دمتری پسکوف سخنگوی کرملین این سخنان را در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا روسیه می‌خواهد، از مقام‌های نو افغانستان نمایندۀ را دعوت کند؟ بیان کرد.

او افزود که روسیه همچون اکثر کشور‌های جهان این را مناسب می‌داند که ببیند طالبان در افغانستان چه می‌کنند، تشکیل حکومت آنها چگونه است و تعهدات‌شان را چگونه عملی خواهند کرد.

تاکنون هیچ کشور جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

در این حال، پنج عضو دایمی سازمان ملل متحد، امریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه از طالبان خواسته اند که حقوق زنان و دختران را رعایت کنند و حکومت همه شمول تشکیل دهند.

اقدام شبکه زنان ژورنالیست در هند برای کمک با زنان خبرنگار افغان

آرشیف، گوینده یکی از رادیو های محلی ولایت کندز

شبکه زنان ژورنالیست در هند، به خاطر همبستگی با زنان خبرنگار و غیرنظامیان گیرمانده به ویژه زنان افغان جمع آوری کمک را آغاز کرده است.

به گفته شبکه زنان ژورنالیست این ابتکار از ۹ سپتمبر به این‌سو آغاز شده و در ظرف دو هفته ۵۰ هزار دالر جمع آوری کرده است.

این شبکه ابراز امیدواری کرده که پول بیشتر جمع آوری کنند و به این گونه از خبرنگاران زن در افغانستان حمایت نمایند.

آنها می‌گویند، پول را برای خرید تکت طیاره، ویزه و دیگر هزینه ها، جمع کرده اند.

شرکت "ایربی‌ان‌بی" به ۲۰ هزار پناهجوی افغان اسکان رایگان کمک می‌کند  

آرشیف

شرکت کرایه دهی خانه و اپارتمان در ایالات متحده بنام "ایربی‌ان‌بی" حاضر است به بیست هزار افغان پناهجوی دیگر خانه و آپارتمان رایگان کمک کند.

این شرکت که مرکز آن در سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا موقعیت دارد، پیش از این هم به بیست هزار مهاجر افغان به طور رایگان اسکان فراهم کرده است.

شرکت "ایربی‌ان‌بی"‌ همچنان از سخاوت و مهمان نوازی مردم امریکا ابراز امتنان کرد که برای ده‌ها هزار افغان خانه بدون کرایه کمک کرده اند.

پس از پانزدهم ماه آگست که طالبان حاکمیت در افغانستان را به دست گرفتند، زندگی عدهٔ از افغانان تحت سلطه طالبان در خطر افتاده، به ایالات متحده و برخی کشور‌های دیگر مهاجر شدند.

گمان می‌رود که نیاز به اسکان رایگان در امریکا افزایش یافته، زیرا در حال حاضر هم تعدادی زیاد راهی امریکا اند.

افغان‌های ترجمان: نیروهای ترکی در قسمت خروج ما اقدام نکردند

آرشیف، یک جنرال قوای نظامی ترکیه در کابل

افغان‌های ترجمان که در دو دهه با نیروهای ترکی در چوکات ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان کار کرده، شکایت دارند که ترکیه همچون سایر کشور‌ها آنها را از افغانستان بیرون نکرده.

آنها می‌گویند که شمار ‌شان تا ۱۲۰ تن می‌رسند و در افغانستان در بلاتکلیفی باقی مانده اند.

یک تن آنها که به خاطر نگرانی امنیتی نخواست از وی نام گرفته شود، دیروز جمعه (دوم میزان) به نمایندگی از دیگران به رادیو آزادی گفت: "ما از چهار ماه به این‌سو با نیروهای ترکیه در مذاکره بودیم. تا آخرین لحظات وعده دادند که ما را بیرون می‌کشند و در اخیر آنها رفتند و ما در میدان ماندیم."

آنها می‌گویند، از سازمان ناتو هم خواستار کمک شده اند.

آنها می‌گویند که در افغانستان نه تنها به تهدید طالبان روبه‌رو اند بلکه گروه‌های تندرو دیگر مانند داعش هم آنها را تهدید می‌کنند.

عمران خان: موقف سخت‌گیرانه جو بایدن در برابر طالبان غیر ضروریست

عمران خان صدراعظم پاکستان

عمران خان صدراعظم پاکستان می‌گوید، طالبان می‌توانند در بخش صلح شریک بلقوهٔ ایالات متحده و پاکستان باشند.

او که با مجلهٔ نیوزویک صحبت می‌کرد موقف سخت‌گیرانه رئیس جمهور جو بایدن در برابر طالبان را غیر ضروری دانست.

عمران خان افزود، اسلام آباد متمایل است که در مبارزه با تروریزم همکار امریکا باقی بماند.

او همکاری ایالات متحده با قدرت‌های منطقه برای جلوگیری از یک فاجعه را خیلی با اهمیت خواند. فاجعه که احتمال آن با تحکیم حاکمیت طالبان در افغانستان افزایش یافته است.

عمران خان به تصرف کامل طالبان بر افغانستان برای اولین بار در ۲۴ سال گذشته اشاره کرده گفت که به این دلیل ممکن وضعیت امنیتی افغانستان هم ثبات یابد.

او در پاسخ به سؤال در باره به رسمیت شناختن حکومت طالبان گفت، در این باره با مشوره همراه کشور‌های همسایه تصمیم می‌گیرد.

منبع: شش تن بطور مرموز در ننگرهار کشته شده اند

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

بر اساس گزارش‌ها از شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار، در دو روز گذشته اجساد ۶ تن که به گونهٔ مرموز کشته شده اند، بدست آمده.

یک منبع محل که نخواست از وی نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت، دیروز جمعه (دوم میزان) سه جسد با دست بسته پیدا شد.

این اجساد از فارم هده در جنوب شهر بدست آمدند.

پیش از این هم سه جسد در همین منطقه پیدا شده بود.

مقام‌های طالبان در ننگرهار تاکنون به پرسش‌های طالبان پاسخ نداده اند.

گزارش‌ها: مسکو درباره دیدار احتمالی هیئت طالبان از روسیه رایزنی می‌کند

آرشیف٬ سفر هیئت طالبان به روسیه

گزارش‌ها می‌رساند که مسکو در مورد دیدار احتمالی هیئت حکومت طالبان از روسیه، سرگرم بحث با این گروه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موضوع را یک منبع امروز (۲۴ سپتمبر) به خبرگزاری ریا روسیه ابراز کرد.

خبرگزاری ریا به نقل از ذبیح‌الله مجاهد٬ یک سخنگوی طالبان و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان گفته است که کابل دنبال همچون تماس‌هاست.

طالبان در پانزدهم ماه آگست کنترل کابل، پایتخت افغانستان را در دست گرفتند و چند روز بعد کابینۀ سرپرست‌شان را معرفی کردند.

تاکنون هیچ کشور حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

اگر سفر هیئت حکومت طالبان به مسکو رسماً تأیید و انجام شود، این نخستین سفر این گروه پس از به قدرت رسیدنش در افغانستان خواهد بود.

پیش از تغییر رژیم در افغانستان، هیئت دفتر سیاسی طالبان در قطر چند بار از روسیه دیدار کرده بود.

'هنگری افغانان بیشتر را پذیرفته نمی‌تواند'

پیتر زایجرتو، وزیر خارجۀ هنگری

پیتر زایجرتو، وزیر خارجۀ هنگری می‌گوید که کشورش افغانان بیشتر را پذیرفته نمی‌تواند.

او به خبرگزاری تاس روسیه گفته است که اتحادیۀ اروپا نباید تجربۀ تلخ سال ۲۰۱۵ را تکرار کند، زمانی که به گفتۀ زایجرتو، شهروندان سوریه در مرز‌های جنوبی این اتحادیه گردهم آمده بودند.

وزیر خارجۀ هنگری افزوده است که تمامی افغانانی را که با نیروهای هنگری در افغانستان کار کرده بودند، از افغانستان منتقل کرده‌اند و مسوولیت خود را انجام داده‌اند.

اما او شمار این افغانان را مشخص نکرده.

از سوی دیگر رییس جمهور مقدونیۀ شمالی گفته است که پذیرش پناهجویان افغان که از طالبان فرار کرده اند یک "مسوولیت اخلاقی‌ست".

ستیفو پینداروفسکی در سخنرانی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت کشورش تا به حال حد اقل ۷۵۰ افغان را که با نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا کار کرده‌اند، خبرنگار و یا کارمند سازمان‌های دولتی بوده اند، پناه داده است.

ترابی: مجازات قطع اعضای بدن و اعدام دوباره عملی می‌شود

نور الدین ترابی٬ وزیر عدلیۀ دور گذشتۀ حاکمیت طالبان

وزیر عدلیۀ دور گذشتۀ حاکمیت طالبان و یکی از بنیانگذاران این گروه می‌گوید، باز هم مجازات‌های شدید مانند قطع اعضای بدن و اعدام عملی خواهد شد.

ملا نور الدین ترابی در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس انتقادها از اعدام‌ها توسط طالبان در گذشته را رد کرده است.

طالبان در دور گذشتۀ حاکمیت‌شان در افغانستان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی در محضر هزاران تن، عمدتماً در استدیوم‌ها، مجرمان را اعدام می‌کردند، اما آقای ترابی گفته، ممکن است این بار مجرمان در محضر عام مجازات نشوند.

ملا نورالدین ترابی همچنان گفته که آن‌ها هیچ گاه در مورد قوانین و مجازات دیگران چیزی نگفته اند و هیچ کس هم نباید در مورد قوانین آن‌ها چیزی بگوید.

طالبان: درباره آغاز مکاتب دختران تصمیم گرفته نشده است

آرشیف٬ یک مکتب دختران در ارزگان

وزارت معارف طالبان می‌گوید، تا هنوز در مورد آغاز مکاتب دختران تصمیم گرفته نشده است.

در اعلامیه که در صفحه فیسبوک این وزارت نشر شده، کسانی که می‌گویند "مکاتب دختران در حال بازگشایی هستند" تروریست و افراطی خوانده شده است.

بر اساس اعلامیه، کار روی طرح بازگشایی مکاتب دختران ادامه دارد و نتایج آن بعداً با مردم شریک ساخته خواهد شد.

حکومت طالبان در اوایل این هفته بازگشایی مکتب پسران را اعلام کردند، اما تا هنوز مکاتب متوسطه و لیسه‌های دختران باز نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان گفته بود که مکاتب دختران به زودی باز می‌شود، اما تا اکنون آموزش حدود چهار میلیون دختر در افغانستان به حالت تعلیق قرار دارد.

بریتانیا بار دیگر از افشای اطلاعات ترجمانان افغان عذرخواهی کرد

آرشیف٬ شماری از نیروهای بریتانیایی در هلمند

وزارت دفاع بریتانیا بار دیگر از افشای اطلاعات در مورد سایر ترجمان‌های افغان عذرخواهی کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های بریتانیا، اخیراً اطلاعات در مورد ۵۵ افغان دیگر نشر شده که گفته می‌شود در فهرست افرادی قرار دارند که به بریتانیا انتقال داده می‌شوند.

اطلاعات مربوط به این افراد سهواً صرف برای کسانی ارسال شده که با اردوی بریتانیا به حیث ترجمان کار کرده بودند.

پیش از این هم، اطلاعات در مورد ۲۵۰ ترجمان افغان به طور مشابه، افشا شده بود.

رئیس جمهور مقدونیۀ شمالی: پذیرفتن پناهجویان افغان "مکلفیت اخلاقی" ماست

استوو پنداروسکی، رئیس جمهور مقدونیۀ شمالی

استوو پنداروسکی، رئیس جمهور مقدونیۀ شمالی می‌گوید که این "مکلفیت اخلاقی" آن کشور است تا پناهجویان افغان را که پس از تصرف کابل توسط طالبان فرار کرده‌اند٬ بپذیرد.

پنداروسکی، این سخن را در سخنرانی در مجمع عمومی ملل متحد روز پنج‌شنبه (۲۳ سپتمبر) گفت.

مقدونیۀ شمالی توافق کرده است که از دست کم ۷۵۰ افغان که با نیروهای بین‌المللی به رهبری ناتو در افغانستان کار کرده بودند و همچنان از محصلان، ژورنالیستان و کارمندان موسسات غیرحکومتی به طور موقت میزبانی کند.

رئیس جمهور مقدونیۀ شمالی افزود که کشورش بر اساس مکلفیت اخلاقی و ابراز همبستگی آمادگی خود را برای میزبانی تعداد قابل توجهی از پناهندگان افغان، به ویژه آسیب‌پذیرترین گروه‌ها و افرادی که در نهادهای سازمان ملل متحد در آن کشور کار کرده‌اند٬ اعلام کرده است.
نخستین گروه ۱۴۰ افغان شامل مردان، زنان و اطفال در اواخر ماه گذشتۀ میلادی به مقدونیۀ شمال رسید.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG