لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۸

دیپلومات: "پیدا کردن یک راه برای آینده افغانستان"


دیپلومات

نشریه دیپلومات مقالۀ را تحت عنوان "پیدا کردن یک راه برای آینده افغانستان" به نشر رسانده و در قسمتی از آن می‌نویسد، با انتخاب دونالد ترمپ به حیث رئیس جمهور امریکا، مشکلات زیاد در فرا راه نیروهای امریکا قرار دارد تا افغانستان را ترک کنند.

به نوشته نشریه دیپلومات، دونالد ترمپ هنگام مبارزات انتخاباتی‌اش از مرزهای عنعنوی سیاست خارجی امریکا فرار تر رفته، اما تا هنوز هم معلوم نیست که او پس از گرفتن قدرت به حیث رئیس جمهور امریکا در بیست و یکم ماه جنوری چه سیاستی را در ارتباط به افغانستان اتخاذ خواهد کرد.

نشریه دیپلومات در ادامه مقاله بر اساس گزارش اخیر روزنامه گاردین می‌نویسد، وضعیت در افغانستان مغلق و پیچیده‌است.

جنگجویان گروه تندرو دولت اسلامی در دو ولایت شرقی افغانستان پناهگاه‌های امن ایجاد کرده، القاعده در هفت ولایت افغانستان فعالیت دارد و همچنان افزایش تولید تریاک تا ۴۳ درصد و به طور تخمینی مشکلات یک میلیون و دوصد هزار بیجا شده در داخل کشور، زمینۀ استخدام جنگجویان تازه به این گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی را فراهم کرده‌است.

نشریه دیپلومات می‌افزاید، این مشکلات شرایط موثری را برای پیشبرد پروسه صلح فراهم نمی‌کند، اما چنین شرایطی نشان دهندۀ جدیت وضعیت در افغانستان بوده که تداوم پیشبرد گفتگو‌های صلح در این کشور را با اهمیت می‌سازد.

با وجود اینکه تحلیل گران در مورد ختم جنگ در افغانستان سوالاتی را مطرح می‌کنند، اما در این ارتباط پرسش‌های واضح دیگر نیز وجود دارد که نیروها در کدام وضعیت افغانستان راباید ترک کنند؟ آینده افغانستان با توجه به ظرفیت و قابلیت حکومت وحدت ملی چه است؟ چه سناریو‌ها پس ازسال ۲۰۱۶ میلادی در قبال افغانستان وجود خواهد داشت و تا چه حد جامعه جهانی برای چالش‌های به میان آمده، آمادگی دارد؟

به نوشته نشریه دیپلوت، بناءً نیاز است تا برای پایان دادن این وضعیت نسبت به پایان دادن جنگ در افغانستان، موعدی تعیین کرد.

ایکانومیست

لیکزین تن خبرنگار مجلی ایکانومیست که در جمع خبرنگاران اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا را در سفر اخیرش به افغانستان همراهی می‌کرد، یک مقاله را در باره افغانستان به نشر رسانده‌است.

این خبرنگار می‌نویسد، رئیس جمهور منتخب امریکا تا هنوز پالیسی خود در باره افغانستان را ترتیب نکرده‌است. اما دونالد ترمپ واضح ساخته که چه را خوش دارد و چه را نه.

دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب امریکا در سخنرانی در جمع هوادارانش در ایالت نارت کارولینا گفت، در بازسازی کشورها در جهان نکتۀ پایان می‌گذارد و پول آن را در اعمار سرک‌ها، پل‌ها و میدان‌های هوایی در داخل امریکا، به مصرف می‌رساند.

این خبرنگار مجله ایکانومیست در ادامه این مقاله می‌نویسد، رئیس جمهور منتخب امریکا خواهد گفت که یک کشور قوی جهان مثل امریکا چرا از پانزده سال به این سو، بر ضد تروریزم در عراق و افغانستان می‌جنگد. در حالیکه تا هنوز هیچ نشانۀ از پیروزی در این جنگ به نظر نمی‌رسد.

مجله ایکانومیست در پایان این مقاله می‌نویسد، آقای ترمپ در این مسئله کاملاً حقیقت را بیان می‌کند که امریکا در افغانستان بر پروژه‌های که ضرورت اعمار آن وجود نداشته یا بی‌هدف اعمار شده و یا به زود‌ترین فرصت دوباره تخریب گردیده‌اند، پول گزافی به مصرف رسانده‌است.

به گفته مجله ایکونامیست امریکا از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۱۵ میلادی یک صد و ده میلیارد دالر در افغانستان به مصرف رسانده‌است، ولی به گفتۀ نویسند مقاله تاکنون افغانستان از یک اقتصاد پایدار برخوردار نیست.

XS
SM
MD
LG