لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۱

سرخط: طالبان جنگ شکست خورده هلمند را توسط اطفال پیش میبرند


روزنامه‎های چاپ امروز کابل در مطالب و تبصره‎های خود بیشتر به چگونگی فعالیت‎های مخالفان مسلح دولت، موضوع صلح و ادامه جنگ و حمایت برخی از کشورها از طالبان مسلح پرداخته‎اند.

سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی نوشته‎است که طالبان در جنگ ولایت هلمند شکست خوردند و حالا با استفاده از اطفال سعی می‎کنند تا این جنگ را به پیش ببرند.

در مطلب آمده‎است که طالبان مسلح به هدف سقوط لشکرگاه مرکز هلمند جلب و جذب نوجوانان را در ولسوالی‎های این ولایت آغاز کرده‎اند.

نویسنده مطلب گفته‎است، خانواده‎های که در ولایت هلمند جوانان شان را به صفوف طالبان نمی‎فرستند نا گزیر هستند از پنج هزار تا دو صد هزار کلدار پاکستانی برای طالبان بپردازند.

در مطلب به نقل از باشنده‎های ولسوالی نادعلی ولایت هلمند آمده‎است که آنان جوانان شان را با طالبان نمی‎فرستند بخاطریکه آنان کشته می‎شوند.

نویسنده مطلب با اشاره به این موضوع گفته‎است که طالبان مسلح حالا مجبور شده‎اند تا اطفال را نیز به صفوف شان جذب کنند.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش به گزارش‎های رسانه‎ها در مورد حمایت و تماس ایران با طالبان مسلح پرداخته‎است.

سرمقاله نویس گفته‎است که سفیر ایران در افغانستان اعتراف کرده که کشور اش با طالبان مسلح در تماس است.

سرمقاله نویس گفته‎است، دعوت از طالبان برای اشتراک در نشست وحدت اسلامی در تهران بر روابط ایران و طالبان مسلح مهر تائید می‎گذارد.

سرمقاله نویس می‎گوید که حکومت افغانستان باید همه حلقات داخلی و خارجی مغرض را مشخص ساخته، آنان را دشمنان صلح این کشور بداند و علیه آنان اقدامات جدی کند.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت در سرمقاله اش نوشته‎است که درهای بسته در برابر پروسه صلح.

سرمقاله نویس می‎گوید که انتخاب صلح و جنگ برای افغان‎ها خطرناک بوده و آنان در جنگ نیز کشته می‎شوند و زمانی‎که از صلح صحبت می‎کنند نیز به قتل می‎رسند.

سرمقاله نویس نوشته‎است که تعریف جنگ افغانستان آسان نبوده و این جنگ صرف میان حکومت و طالبان مسلح نیست بلکه ابعاد گسترده داشته و جنگ پیچیده استخباراتی است.

به نوشته سرمقاله نویس جنگ افغانستان جنگ منافع کشورهای منطقه و جهان است اما به گفته سرمقاله نویس متاسفانه قربانی آن افغان‎ها هستند.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG