لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۲

تایمز: پیروزی رژیم سوریه در حلب، ایران را جسورتر ساخته‎است


تایمز

روزنامه تایمز چاپ لندن در شماره اخیر خود در مورد اشتراک بعضی رهبران طالبان در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران مطلبی را به نشر رسانده که در بخش آن می‎نویسد که تهران و طالبان همیشه این ادعا را که ایران از طالبان حمایت می‎کند، رد می‎کردند، اما با دعوت هییت طالبان به تهران برای اشتراک در کنفرانس وحدت مذاهب، این ارتباط را برملا ساختند.

به نوشته روزنامه بردن طالبان به تهران به تمام بازی کنان بحران افغانستان یک پیام واضح می‎رساند و آن اینست که بعد از تصرف شهر حلب از دست شورشیان تحت حمایت امریکا و عربستان سعودی ایران می‎تواند بر مسایل در جبهات شرق میانه و ماورای آن تاثیر گذار باشد.

روزنامه تایمز می‎افزاید پیروزی رژیم سوریه در حلب که به کمک ایران و روسیه ممکن شد، ایران را جسورتر ساخته‎است.

روزنامه می‎نویسد ادارات استخباراتی غرب همیشه در مورد حمایت ایران از طالبان و حتی ارتباط طالبان با بعضی از شبکه‎های امنیتی ایران در رابطه قاچاق مواد مخدر سخن می‎گفتند، اما اکنون خود ایران نشان می‎دهد که در بازی افغانستان عملا دخیل می‎باشد.

از سوی دیگر به نوشته تایمز منابع طالبان گفته‎اند که اشتراک آن‎ها در کنفرانس تهران به آن‎ها زمینه مشروعیت را به حیث یک جناح در افغانستان فراهم ساخته‎است.

روزنامه از قول طاهر خان یک خبرنگار پاکستانی که با طالبان نزدیک می‎باشد می‎نویسد که گفته‎است ایران از امکانات خود در افغانستان زیرکانه استفاده می‎کند.

او گفته‎است نقش عربستان سعودی در پروسه صلح افغانستان بسیار کاهش یافته و عدم رضایت طالبان از کشورهای عربی یکی از سبب‎های نزدیکی آن‎ها با ایران می‎باشد.

ده هیل

نشریه ده هیلThe Hillچاپ امریکا در شماره اخیر خود به گزارش نیمه ساله وزارت دفاع امریکا در باره افغانستان اشاره می‎کند که در آن گفته می‎شود، قوای نظامی و امنیتی افغانستان پیشرفت کرده‎اند، ولی تداوم ندارند.

به نوشته نشریه در گزارش ۱۰۶ صفحه یی وزارت دفاع امریکا آمده‎است قوای افغان عموما در جنگ‎ها ثابت کردند که می‎توانند از مراکز عمده اهالی نشین و شهرها دفاع کنند و نگذاشتند که طالبان کدام شهر و یا منطقه مهم را تصرف نمایند، اما به نوشته نشریه در روستاها و مناطق دور دست باز هم طالبان حملات خود را دوام می‎دهند و نظر به تخمین‎ها ده درصد اهالی افغانستان در مناطق تحت تسلط طالبان بسر می‎برند.

نشریه ده هیل می‎نویسد وزارت دفاع امریکا به این باور است که اردوی افغانستان یک پیشرفت دیگر هم داشته که از حالت دفاعی به حالت تهاجمی رفته‎است ولی در ساحه محافظت، اکمال و رهبری نارسایی دارد که در این ساحات به دوام کمک‎های بین المللی مخصوصا امریکا نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG