لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۴

ملل متحد روی مصوبۀ نظارت تخلیه ملکیان از حلب رأی گیری می‎کند


شورای امنیت سازمان ملل متحد روی مصوبه رأی گیری می‎کند که توسط فرانسه به این شورا ارایه شده‎است که بر اساس آن ناظران این سازمان به شهر حلب در سوریه فرستاده خواهند شد، تا تخلیه افراد را از مناطق تحت محاصره در این شهر نظارت کنند.

در مسوده این مصوبه از بانکی مون سرمنشی سازمان ملل متحد خواسته شده‎است تا کارمندان خیریه این سازمان را دوباره به آن منطقه بفرستد و آن‎ها نظارت بی طرفانه و مستقیم را انجام داده، در مورد تخلیه افراد از مناطق تحت محاصره و حراست از مردم در داخل شهر حلب گزارش دهند.

مسوده این مصوبه خواستار آنست تا خروج داواطلبانه، مصون و با وقار همه افراد ملکی از حلب و سایر مناطق تحت نظارت سازمان ملل متحد، تضمین شود.

در مسوده این مصوبه از بانکی مون سرمنشی این سازمان همچنان خواسته شده‎است تا پنج روز بعد از تصویب این مصوبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تطبیق آن گزارش دهد.

ملکیان سوری که مناطق جنگ زده را ترک می‎‌کنند.
ملکیان سوری که مناطق جنگ زده را ترک می‎‌کنند.

از این رأی گیری در حالی گزارش داده می‎شود که یک توافق تازه در مورد اجازه خروج افراد ملکی بین نیروهای سوری و شورشیان از شرق حلب و دو قریه که تحت محاصره مخالفان قرار دارد، صورت گرفته‎است.

یک روز بعد از آنکه حکومت سوریه عملیات تخلیه را که به میانجی گیری روسیه و ترکیه به میان آمده بود، با ادعای تخطی از آتش بس به حالت تعلیق قرار داد، هزاران فرد ملکی و شورشیان روز شنبه هفدهم دسامبر در حالت انتظار تخلیه بسر می‎بردند.

روز شنبه نیروهای رژیم سوریه برای نخستین بار به مردم اجازه دادند تا از یک قلعه تاریخی در شهر حلب بازدید کنند.

ماریانا الحنش یک بازدید کننده این قلعه به آژانس خبری رویترز گفت:

"می‎ترسیدم که به اینجا بیایم، ولی مرا به اینجا آوردند، ما هیچ چیز پیدا نکردیم، اگر این قلعه در دست حکومت نمی‎بود، هیچ چیز از آن باقی نمی‎ماند."

عبدالسلام یک بازدید کننده دیگر این قلعه می‎گوید:

"آن‎ها خاطرات کودکی ما را از بین بردند. در این جا یک مسجد هم بود که تخریب شده‎است و مردم از اروپا و جاهای دور برای دیدن آن می‎آمدند. در این جا هر چه بود، حالا از بین رفته‎است. هیچ چیز سالم باقی نمانده‎است."

یک طفل زخمی شده در جنگ سوریه
یک طفل زخمی شده در جنگ سوریه

متن مسوده پیشنهاد شده توسط فرانسه روز شنبه به همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد توزیع شد. در این مسوده وضعیت بشری در شهر حلب خیلی وخیم خوانده شده است.

معلوم نیست که آیا روسیه از این مسوده پشتیبانی خواهد کرد، یا خیر؟

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، عجله در گماشتن ناظران و سایر نکات ارایه شده توسط فرانسه را سوال برانگیز خوانده‎است.

نیروهای رژیم سوریه برای تامین کنترول کامل بالای مناطق شرقی شهر حلب که از سال ۲۰۱۲ میلادی به اینسو در تصرف شورشیان قرار داشت فشار را در این هفته افزایش دادند و این تهاجم بطور وسیع مورد انتقاد سازمان ملل متحد و کشورهای غربی قرار گرفته‎است.

XS
SM
MD
LG