لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۶

عظیمی: بزرگان قومی می‎توانند در مبارزه با مواد مخدر نقش داشته باشند


این وزارت همچنان می‎گوید، کشت کوکنار، تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور به یک مشکل جدی تبدیل شده و کارهای صورت گرفته برای جلوگیری آن در سال‎های اخیر کافی نبوده‎است.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر به روز یک شنبه هنگام امضای تفاهمنامه با وزارت سرحدات، اقوام و قبایل و ریاست تربیت بدنی اظهار داشت که باید با مواد مخدر مبارزه مشترک صورت گیرد.

عظیمی گفت، مبارزه با مواد مخدر تنها وظیفه آنان نیست بلکه مسئولیت تمام افغان‎هاست.

خانم عظیمی با توجه به ساختارهای قومی می‎گوید، بزرگان قومی می‎توانند در بخش مبارزه با مواد مخدر نقش فعال داشته باشند.

عظیمی: بزرگان قومی می‎توانند در بخش مبارزه با مواد مخدر نقش فعال داشته باشند.
عظیمی: بزرگان قومی می‎توانند در بخش مبارزه با مواد مخدر نقش فعال داشته باشند.

او افزود:

"امروز معضل مواد مخدر یک مشکل جدی در جامعه ما بوده و ایجاب می‎کند که همه ارگان‎های زیربط باید با تشریک مساعی به خاطر زدودن این پدیده شوم کارهای مشترک انجام دهند، وزارت سرحدات، اقوام و قبایل نقش اساسی را به خاطر زدودن مواد مخدر از افغانستان عزیز ما با تشریک مساعی ارگان‎های زیربط در مناطق قبایلی کشور ما ایفا می‎کنند."

وزیر مبارزه با مواد مخدر همچنان گفت، جامعه جهانی باید به وعده‎های خود با افغانستان در بخش مبارزه با مواد مخدر عمل کنند.

شمار معتادان مواد مخدر در افغانستان نیز در حال افزایش است.

به گفته وزارت مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر در این کشور حدود سه ملیون تن به گونه‎های مختلف مواد مخدر استفاده می‎کنند که ظرفیت تداوی در داخل افغانستان تنها برای چهل هزار تن می‎باشد.

معتادین افغان
معتادین افغان

پیش از این اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متخد گفته بود، میزان کشت و تولید کوکنار در افغانستان ۴۳ درصد افزایش یافته‎است.

در همین حال عبدالغفور لیوال سرپرست وزارت سرحدات، اقوام و قبایل حلقات مافیایی و تروریستی را نگرانی جدی در برابر اقوام در کشور می‎داند.

وی می‎گوید، در این اواخر برخی حلقات که در قاچاق و تولید مواد مخدر سهم دارد که جای برخی بزرگام قومی را گرفته‎است.

لیوال می‎گوید، تلاش خواهند کرد تا بزرگان قومی را تشویق کنند که در ساحات شان از کشت کوکنار، تولید و قاچاق مواد مخدر جلوگیری کنند.

لیوال: باید بزرگان قومی برای مبارزه با مواد مخدر تشویق شوند.
لیوال: باید بزرگان قومی برای مبارزه با مواد مخدر تشویق شوند.

او افزود:

"آن عده بزرگان قومی که یک زمان از میان مردم برخاسته بودند از اثر حوادث اخیر کسانی جای شان را گرفته‎اند که در کار و بار مواد مخدر شریک اند و آنان به وسیله زور و اسلحه برای افغانستان مشکل ایجاد می‎کنند، به جای این‎که یک تعداد افراد در کار و بار مواد مخدر شامل باشند، باید بزرگان قومی برای مبارزه با مواد مخدر تشویق شوند."

در همین حال قاسم حمیدی سرپرست ریاست تربیت بدنی اطمینان می‎دهد که در بخش آگاهی دهی برای جوانان تلاش می‎کنند و جوانان را به جای استفاده از مواد مخدر به ورزش تشویش می‎کنند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG