لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۰

هند رسماً اتهام کشتن ۷ سربازش را بالای گروه "جیش محمد" بست


هند رسماً اتهام حمله که تندروان در ماه جنوری در نتیجه آن عساکر هندی را به قتل رسانیده‎اند، بالای پاکستان وارد کرد.

ادارۀ عالی ضد تروریزم هند چهار تندرو به شمول رهبر یک گروه تندروان را که در پاکستان بسر می‎برند، به حمله متهم ساخت که در نتیجه آن عساکر هندی کشته شدند.

در اثر این حمله که در ماه جنوری سال جاری میلادی بر یک پایگاه نظامی در شمال هند صورت گرفت، هفت نظامی این کشور کشته شدند.

این حمله باعث تنش‎های شدید در روابط بین هند و پاکستان شده‎است.

اداره عالی تحقیقات هند (NIA) روز دوشنبه، مولانا مسعود اظهر رهبر گروه تندرو جیش محمد، برادر وی مفتی عبدالرؤف اصغر و دو عضو دیگر این گروه را رسماً متهم نمود و دوسیه آن‎ها را به محکمه ارائه کرد.

بر اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتد پرس، مولانا مسعود اظهر و سایر افرادی که توسط هند متهم شده‎‎اند، در پاکستان زنده‎گی می‎کنند.

سرحد میان هند و پاکستان
سرحد میان هند و پاکستان

ادارۀ عالی تحقیقات هند می‎گوید، مواد غذایی چهار فرد مسلح که از پاکستان به هند آمده بودند و عساکر اردوی این کشور را به قتل رسانیدند، در پاکستان تولید شده و مکالمات تیلیفونی آن‎ها با پاکستان صورت گرفته‎است.

به گفته این اداره بررسی مواد خوراکی و پاکت‎های خالی باقی مانده از نزد این افراد که در یک جنگل یافت شده‎است، نشان می‎دهد که این افراد از پاکستان به هند آمده بودند.

تا هنوز پاکستان در مورد اتهامات وارده شده از جانب هند چیزی نگفته‎است، اما به نظر نمی‎رسد که پاکستان مولانا مسعود اظهر رهبر گروه تندرو جیش محمد و سایر متهمین را به هند بسپارد.

مولانا مسعود اظهر قبلاً در هند به خاطر حملات در کشمیر مجرم شناخته شده بود و در سال ۱۹۹۹ میلادی در تبادله با سرنشینان یک طیاره اختطاف شده هندی، از زندان رها شد.

اداره عالی تحقیقات هند همچنان گفته‎است، در نتیجه تحقیقات معلوم شده‎است که حمله کننده‎گان از جانب مولانا مسعود اظهر و مفتی عبدالرؤف برادر وی آموزش دیده و به افراطیت تشویق شده‎اند.

قبل از این نیز پاکستان به آموزش و فراهم‌آوری پناهگاه‎های امن برای شورشیان متهم شده که اسلام‌آباد این اتهامات را همواره رد کرده‎است.

هند همچنان از کمیته تحریم‎های شورای امنیت سازمان ملل‌متحد خواسته‎است تا مولانا مسعود اظهر به حیث تروریست شناخته شود.

به نوشته آژانس خبری اسوشیتد پرس، احتمال دارد چین که با پاکستان روابط نزدیک دارد، از تلاش‎های هند در سازمان ملل‌متحد جلوگیری کند.

هند گروه تندرو جیش محمد را در لیست گروه‎های تروریستی شامل ساخته، بعد از حمله ماه جنوری گفتگوها رسمی روی مسئله کشمیر و سایر منازعات را نیز با پاکستان متوقف ساخته‎است.

XS
SM
MD
LG