لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۵۹

حدید: قدرت‌های بزرگ دو طرف درگیر جنگ در افغانستان را حمایت می‌کند


شورای ولایتی بلخ از گسترش نا امنی و بدتر شدن اوضاع امنیتی این ولایت ابراز نگرانی می‎کند.

افضل حدید رئیس شورای ولایت بلخ می‎گوید که قدرت‎های بزرگ جهانی در تلاش حمایت مخالفین مسلح افغانستان بوده و سعی دارند تا نا امنی‎ها در ولایات زون شمال بخصوص بلخ افزایش یابد.

به باور آقای حدید قدرت‎های بزرگ دخیل در جنگ افغانستان بازی دوگانه انجام داده و هر دو جناح درگیر با هم (مخالفین مسلح و نیروهای امنیتی افغان) را مورد حمایت خود قرار می‎دهند.

وی با آنکه از هیچ کشور مشخص نام نبرد، اما گفت که جنگ بالای افغانستان از سوی کشورهای حامی و قدرت‎های جهانی تحمیل شده‎است.

ارشاد: یک تعداد اش یک جناح را حمایت می‎کند و تعداد دیگر اش جناح دیگر را.
ارشاد: یک تعداد اش یک جناح را حمایت می‎کند و تعداد دیگر اش جناح دیگر را.

وی گفت:

"قدرت‎های جهانی کوشش دارند که دشمنان افغانستان را که امروز ما را از بین می‎برد، مردم ما را و وطن ما را ویران می‎کند یک تعداد اش یک جناح را حمایت می‎کند و تعداد دیگر اش جناح دیگر را، جنگ را بالای ما تحمیل می‎کند و جنگ را بالای شمال آورده‎اند."

رئیس شورای ولایتی بلخ از مردم خواست تا جهت حفظ امنیت و مبارزه با تروریزم از نیروهای امنیتی افغان حمایت کنند.

قیس مهر آیین رئیس دفتر والی بلخ می‎گوید که یگانه راه مبارزه با هراس‌افگنی و نا امنی‎های موجود در شمال کشور وابسته به حمایت وسیع مردم از نیروهای امنیتی افغان است.

وی افزود:

"وقتی یک افسر ما، یا سرباز ما با قربانی کردن جان خود، همی‌که می‎رود به جبهه و جنگ، جان‌اش در خطر است. بناً ما همه باید از نیروهای مسلح خودت حمایت کنیم و مورد تحسین و ستایش قرار دهیم."

نیروهای افغان
نیروهای افغان

ذبیح‌الله حقجو مسئول شورای علمای بلخ می‎گوید که حکومت به سرنوشت نیروهای امنیتی افغان توجه نداشته و نظامیان افغان با امکانات کم مالی و نبود سلاح‎های مجهز نظامی با مخالفین که مورد حمایت کشورهای و حلقات مختلف استخباراتی منطقه دارند، درگیر نبرد اند.

حقجو افزود:

"شما عیش و نوش می‎کنید، تماماً وسایل به دست شماست، معاش دالری را به جیب خود می‎زنید، نیروهای امنیتی را که به هر کدام‌شان ۱۲۰۰۰ افغانی می‎دهید، ماه‎ها به خانه خود نمی‎آیند، در جنگ کشته می‎شوند و زخمی می‎شوند. تقاضای من این است که معاش‌شان را بلند ببرید."

در حالی اعضای شورای ولایتی بلخ در مورد بدتر شدن وضع امنیتی شمال بخصوص بلخ ابراز نگرانی می‎کند که به همین زودی‎ها عطا محمد نور سرپرست بلخ اعلام کرد که شمال افغانستان شاهد جنگ نیابتی قدرت‎های بزرگ هستوی است.

گزارش: مجیب‌الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG