لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۰

دافغانستان بانک: ۳۵۰ میلیون دالر بر ذخایر اسعاری افزوده شده‌است


دافغانستان بانک می‌گوید توانسته است در سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی هفت برابر بیشتر از هدف تعیین شده بر ذخایر اسعاری کشور افزایش بیآورد.

خلیل صدیق رئیس این بانک روز شنبه در نشست خبری در کابل حین نشر گزارش سالانه این بانک گفت، برای ذخایر اسعاری۵۰ میلیون دالر سقف تعیین شده بود، اما آنان توانستند ۳۵۰ میلیون دالر امریکایی را بر ذخایر اسعاری بیفزایند.

صدیق: ۳۵۰ میلیون دالر امریکایی بر ذخایر اسعاری افزوده شده‌است.
صدیق: ۳۵۰ میلیون دالر امریکایی بر ذخایر اسعاری افزوده شده‌است.

وی در مورد گفت:

"پلان طوری بود که در سال ۱۳۹۵ دافغانستان بانک بتواند حدود پنجاه میلیون دالر بر مجموع ذخایر اسعاری خود افزایش بیآورد، خوشبختانه این مبلغ به مراتب بالاتر از هدف تعیین شده بود."

به گفته آقای صدیق، ۲۵۱ میلیارد افغانی مجموع پایه پولی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

مسئولین دافغانستان بانک با آن‌که نا امنی و فساد را از چالش‌های عمده می‌خوانند، اما می‌گویند با آن‌هم سال ۱۳۹۵ از لحاظ فعالیت اقتصادی بهتر بود و رشد اقتصادی در این سال سه درصد بوده‌است.

بر بنیاد معلومات دافغانستان بانک، آنان توانسته اند ثبات پول افغانی را حفظ کنند و ارزش آن را در برابر دالر دو اعشاریه سه درصد افزایش بدهند و همچنان تورم پولی در این سال چهار اعشاریه شش درصد ثبت شده‌است.

اما آگاهان مسایل اقتصادی دستآورد‌های دافغانستان بانک در سال ۱۳۹۵ را کافی نمی‌دانند.

سیف الدین سیحون یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت، سقف باید بیشتر از این تعیین می‌شد و با توجه به میزان ذخایر افزایش پولی بیشتر می‌بود.

سیحون: سقف باید بیشتر از این تعیین می‌شد و با توجه به میزان ذخایر افزایش پولی بیشتر می‌بود.
سیحون: سقف باید بیشتر از این تعیین می‌شد و با توجه به میزان ذخایر افزایش پولی بیشتر می‌بود.

وی گفت:

"این بسیار ناچیز است باید بیش از این درآمد ایجاد می‌کردند بیش از سه صد میلیون هم نتیجه حداقل فعالیت هایست که انجام داده‌اند و این با سال‌های گذشته مطابقت ندارد اما با آن‌هم می‌توانیم آن را یک شاخص نسبتاً قابل قبول بدانیم اما زیاد دستاورد جدی تلقی نمی‌شود، چرا آنان سقف را پنجاه میلیون دالر تعیین کنند، تعیین سقف به این اندازه بی‌ معنی است."

آگاهان امور تأکید می‌کنند که نیاز است تا افغانستان پیشرفت‌های را که در بخش اقتصاد بدست آورده از آن درست مدیریت کند.

آنان می‌گویند، دافغانستان بانک باید برای سال مالی ۱۳۹۶ با اتخاذ پالیسی‌های موثرتر در بهبود رشد اقتصادی بکوشد.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG