لینک های دستیابی پذیر

آیا مسکو یک شریک مفید به افغانستان خواهد بود؟


کرسشن ساینس مانیتور

روزنامه کرسشن ساینس مانیتور چاپ امریکا در شماره اخیرش یک مطلب را در مورد افغانستان نشر کرده‎است.

در آغاز مطلب آمده‎است که روسیه ترس دارد که تروریستان شاید از سوریه راهی افغانستان شوند و مسکو برای جلوگیری از آن اقدام می‎کند.

به باور روزنامه، روسیه گفته‎است که مانند امریکا اهداف زیادی در افغانستان دارد اما انگیزه آن متفاوت است.

در یک بخش از مطلب کرشسن ساینس مانیتور آمده‎است که جنگ افغانستان در ماه جاری میلادی به دونالد ترمپ میراث خواهد ماند.

جنگ افغانستان، طولانی ترین جنگ امریکا به حساب می‎آید و از آن پانزده سال می‎گذرد.

به باور نویسنده مطلب، هزاران سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند و از قوای افغان در مبارزه با طالبان و داعش حمایت می‎کنند.

روزنامه نوشته‎است که گفت و گوهای صلح با طالبان که به میزبانی پاکستان آغاز شده بود بی نتیجه مانده‎است.

در مطلب گفته شده‎است که با آنکه نظامیان افغان ظرفیت دارند اما هنوز هم به حمایت هوایی امریکا متکی اند و طالبان هم توانسته‎اند که برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۱ بسیاری مناطق را تصرف کنند.

کرسشن ساینس مانیتور به نشست هفته گذشته که به میزبانی روسیه برگزار شده بود و در آن نماینده‎های پاکستان و چین نیز اشتراک کرده بودند اشاره کرده‎است.

دو نشست مشابه قبلا برگزار شده بود.

تحلیلگران به روزنامه گفته‎اند که ازین نشست‎ها معلوم می‎شود که روسیه از افزایش نا امنی‎ها و فعالیت تندروان در سرحدات اش نگرانی دارد.

در مطلب این سوال مطرح شده‎است که آیا مسکو یک شریک مفید به افغانستان خواهد بود؟ یا صرف می‎خواهد که به رقابت منطقه یی که سبب افزایش خشونت‎ها خواهد شددامن زند؟

دی هندو

روزنامه دی هندو چاپ هند در شماره دیروزش تحت عنوان "رهبران افغان از لوی درستیز پاکستان دعوت کرده‎اند تا از افغانستان بازدید کند" مطلبی را نشر کرده‎است.

روزنامه می‎نویسد که این دعوت از جنرال قمر جاوید بجوالوی درستیز تازه تعیین شده پاکستان در حالی صورت گرفته‎است که آقای بجوا شب سال نو میلادی از طریق تلیفون با رئیس جمهور اشرف غنی، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان و لوی درستیز این کشور صحبت کرد.

آن‎ها روی مسایل مربوط به صلح بحث کرده‎اند.

جنرال آصف غفور سخنگوی اردوی پاکستان در صفحه تویترش در کنار ارایه جزئیات این خبر نوشته‎است که صلح در هر دو کشور به نفع منطقه است.

روزنامه می‎نویسد با آنکه معلوم نیست که لوی درستیز پاکستان چی وقت به افغانستان سفر خواهد کرد اما این اولین سفر رسمی اش به این کشور خواهد بود.

قمر جاوید بجوا در ماه نومبر به عنوان لوی درستیز پاکستان تقرر حاصل کرد.

در مطلب روزنامه همچنان آمده‎است که این انکشاف در حالیست که تنش در روابط کابل و اسلام آباد به خاطر حملات تندروان مسلح در افغانستان، افزایش یافته‎است.

XS
SM
MD
LG