لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۲۴

در سال آینده میدان‎های هوایی محلی جدید ساخته می‌شود


اداره مستقل هوا نوردی ملکی می‎گوید، پلان دارد تا در سال آینده میدان‎های هوایی موجود را ترمیم و در بعضی نقاط دیگر میدان‎های جدید هوایی برای پروازهای محلی بسازند.

ترمیم شماری از میدان‎های هوایی محلی در ولایت‎ها، انکشاف خط‎های رن وی، ساخت میدان‎های جدید هوایی در بعضی ولایات، تجهیز میدان‎های هوایی با وسایل پیشرفته، بازسازی ترمینل‎های میدان‎های هوایی و ساخت زیر بناها در این بخش پروژه‎های اند که اداره هوا نوردی ملکی در برنامه‎های آینده خود شامل ساخته‎است.

این اظهارات از سوی معاون این اداره در نشستی که به ارتباط برنامه‎های یک ساله این اداره برگزار شده بود مطرح شد.

به گفته وی امور هوا نوردی به گونه منظم به پیش می‎رود و تلاش می‎شود تا در این عرصه پیشرفت‎های دیگری نیز صورت گیرد.

ساخت میدان هوایی خوست
ساخت میدان هوایی خوست

قاسم وفایی زاده معاون اداره مستقل اداره هوا نوردی ملکی روز دوشنبه هنگام ارائه فعالیت‌های یک سال گذشته این اداره اطمینان داد که فعالیت‌های این اداره در سال آینده مشکلات مسافران و تجار را کاهش خواهد داد.

وی در باره ساخت و ترمیم بعضی میدان‎های هوایی در شماری از ولایت‌ها گفت:

"عیار سازی هفت میدان هوایی محلی به شمول میدان هوایی فراه، کندز، میمنه، زابل، نیمروز و تخار و دوم اعمار ترمینل مجهز میدان ولایت خوست است، اعمار ترمینل میدان نیمروز است که رن وی‌اش قبلاً ساخته شده، اعمار ترمینل و ساختمان میدان ولایت فراه‎است، سروی تخنیکی ساحه جدید برای میدان هوایی جلال‌آباد است."

به گفته وی ساخت میدان هوایی جدید در ولایت دایکندی و انکشاف خط رن وی میدان هوایی جاغوری از ۷۰۰ متر به ۱۱۵۰ متر از برنامه‎های جدید انکشافی اداره مستقل هوا نوردی ملکی است.

بر اساس معلومات مسئولان اداره مستقل هوا نوردی ملکی در حال حاضر حریم ملکی فضایی افغانستان به‌گونه مکمل زیر کنترول دولت است و حدود ۸۳۰۰۰ پرواز از حریم فضایی این کشور در جریان یک سال صورت می‎گیرد.

این اظهارات در حالی صورت می‎گیرد که مسافرین ولایات یاد شده در بسیاری اوقات هنگام پرواز از نبود یک سیستم منظم شکایت می‎کنند.

جریان کار ساختمانی یک پروژه در افغانستان
جریان کار ساختمانی یک پروژه در افغانستان

موسی خان نصرت عضو کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه فعالیت اداره مستقل هوا نوردی ملکی را تقدیر می‎کند و اما می‎گوید، با توجه به وضعیت خراب امنیتی در شاهراه‎ها باید این اداره به شمار پروازهای محلی در کشور افزایش دهد.

او افزود:

"در بخش هوا نوردی بعضی پیشرفت‎های صورت گرفته‎است و اما کمبوداتی هنوز وجود دارد، قیمت پروازها بلند است و همچنان پروازها منظم نیست و باید در این بخش کارهای زیاد صورت گیرد، چون در سفرهای زمینی مشکلات ترافیکی و چالش‎های امنیتی زیاد است."

بر اساس معلومات اداره مستقل هوا نوردی ملکی در افغانستان سه شرکت هوایی داخلی شامل شرکت‎های کام ایر، صافی و آریانا و ده شرکت هوایی خارجی فعالیت دارد.

مسافرین در باره زمان پرواز، حفاظت از اموال‌شان و منظم نبودن سیستم فضایی انتقاد می‎کنند.

اما اداره هوا نوردی ملکی می‎گوید، برای حل این مشکلات تدابیر روی دست گرفته شده‎است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG