لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۵

مردم: اعمار خانه‌های خودسر در ولسوالی علی‌آباد کندز جریان دارد


گرچه اسدالله عمرخیل والی کندز حدود ماه پیش در ولسوالی علی‌آباد این ولایت ده‌ها منزل را که از سوی زورمندان محلی به‌گونۀ غیر قانونی در زمین غصب شده دولتی اعمار شده بود، ویران کرد، اما در این اواخر شماری از باشنده‌گان این ولسوالی ادعا دارند که زورمندان محلی خانه‌های ویران شده را دوباره آباد کرده‌اند.

دو تن از باشنده‌گان این ولسوالی در این خصوص به رادیو آزادی چنین گفتند:

"نام من خال محمد است، بیادر همین خانه‌های که در زمین دولتی از سوی زورمندان ساخته شده بود، تنها چند خانه را دولت ویران کرده بود، اما حالا خانه‌های ویران شده دوباره از سوی زورمندان اعمار شده است."

"اسم من سیف‌الله است، هر کس که یک میل سلاح دارد در زمین دولتی برای خود خانه جور می‌کند و هیچ‌کس جلو اشخاص و افراد زورگو را گرفته نمی‌تواند، دولت امروز ویران می‌کند، ولی فردا دوباره افراد تفنگ‌دار خانه‌شان را اعمار می‌کنند."

در این حال محمد ابراهیم ترکمن مدير عمومی املاك و اراضی كندز نیز می‌گوید که در ولسوالی یاد شده ۵۰ درصد از خانه‌های ویران شده دوباره اعمار شده‌اند.

بر اساس گفتۀ‌های آقای ترکمن، آنان جلو زورمندان محلی را در خصوص غصب زمین دولتی گرفته نمی‌توانند.

محمد ابراهیم ترکمن مدير عمومی املاك و اراضی كندز
محمد ابراهیم ترکمن مدير عمومی املاك و اراضی كندز

وی گفت:

"من شخصاً خودم دیدم که خانه‌های ویران شده دوباره از سوی مافیای زمین و زورمندان اعمار شده‌اند."

با این همه اسدالله عمرخیل والی کندز می‌گوید که اگر در خصوص غصب زمین از سوی مسئولان محلی ولسوالی علی‌آباد غفلت شده باشد، با آنان برخورد قانوی خواهد شد.

اسدالله عمرخیل والی کندز
اسدالله عمرخیل والی کندز

وی گفت:

"اگر ما بفهمیم که از سوی ولسوال، قوماندان امنیه و دیگر مسئولان اجرائیوی علی‌آباد غفلت شده باشد و جلوی غاصبین زمین را نگرفته باشند، ممکن مجازات شوند و به غاصب به هیچ صورت اجازه نمی‌دهیم که به غصب خود ادامه بدهد."

مدير عمومی املاك و اراضی كندز می‌گوید که در این ولایت هشت هزار جریب زمین دولتی از سوی زورمندان محلی غصب شده و هنوز هم در برخی ساحات کندز روند غصب زمین به نام‌های مختلف جریان دارد.

اما مسئولان قوماندانی امنيه كندز می‌گویند که تاکنون اداره زراعت از آنان کمک مطالبه نکرده‌ و در صورتی‌‏كه آن‌‏ها مبنی بر واپس‌گيری زمين دولتی از نزد غاصبين كمك بخواهند، پوليس آماده‌است.

آقای ترکمن هُشدار می‌دهد در صورتی‌‏كه مسئولان امنيتی و ارگان‌‏های ذیربط در اين رابطه اداره املاک و اراضی کندز را هم‏كاری جدی نكنند تا چند سال ديگر، تمامی ملكيت‎های دولتی به منازل خودسر مبدل خواهد شد.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG