لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۱۸

سرگی لاوروف: روسیه آماده است تا نیروهای افغان را تقویت کند


وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید، مسکو برای همکاری با کابل در ارتباط به تقویت نیرو‌های امنیتی افغان آماده‌است.

سرگی لاوروف این مطلب را در دیدار با محمد حنیف اتمر مشارو امنیت ملی افغانستان در مسکو بیان کرده گفت، آن‌ها برای انکشاف همکاری با افغانستان در عرصه‌های تجارت و اقتصاد، امور بشری، کمک به بلند بردن قابلیت‌های محاربوی نیرو‌های امنیتی و اردو تصمیم کامل دارند.

آقای اتمر روز پنجشنبه در یک سفر سه روزه راهی مسکو شد.

ضمناً، مشارو امنیت ملی افغانستان در دیدار با همتای روسی‌اش گفته است افغانستان از موضع روسیه استقبال می‌کند که هدفش تشویق گروه‌های مخالف مسلح برای اجرای گفتگو‌های صلح به رهبری دولت افغانستان است.

بر اساس خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان، محمد حنیف اتمر امروز جمعه با نیکولای پیتروشوف نیز درین مورد در مسکو صحبت کرد.

آقای پیتروشوف افزود که تماس‌های اخیر روسیه با طالبان بخاطر تشویق این گروه برای پیوستن به پروسه صلح به رهبری حکومت افغانستان است.

در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده‌است که آقای اتمر گفت، دولت افغانستان روسیه را متحد منطقه‌یی مهم اش می‌داند.

به گفته او، افغانستان در جهت کمک با نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان، تأمین صلح و ثبات در افغانستان، محو مواد مخدر و مبارزه علیه تروریزم به همکاری‌های همه جانبه روسیه نیاز دارد.

پیش ازین مسکو تائید کرده که به هدف مبارزه با گروه داعش، با طالبان رابطه مستقیم برقرار کرده‎است.

در گذشته مقام‌های افغان و امریکایی از رابطه مسکو و طالبان انتقاد کرده بودند.

جان نیکلسن، قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در ماه گذشته هجری شمسی گفت: " بخاطر نفوذ بازیگران خارجی مشخص بخصوص پاکستان، روسیه و ایران که به حمایت از طالبان و مشروعیت بخشیدن به این گروه و زیر سؤال بردن تلاش‌های حکومت افغانستان برای ایجاد یک افغانستان با ثبات ادامه می‌دهند، هم چنان نگران است."

جنرال نیکلسن این سخنان را در جلسه کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا که در باره وضعیت افغانستان برگزار شده بود، ابراز کرد.

XS
SM
MD
LG