لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۶ وقت محلی ۰۹:۰۲

سیمین: می‎میریم ولی به افغانستان بر نمی‎گردیم


سیمین ۳۲ ساله با خانواده‌اش از ترس نا امنی در افغانستان تقریباً دو سال پیش به جرمنی رسید، اما اکنون برای‌شان گفته شده که افغانستان امن است و باید دوباره برگردند.

سیمین و شوهرش با دو دختر و دو پسر‌ شان اکنون در هامبورگ زندگی می‎کنند.

مادر شوهرش هم با آن‎هاست.

می‎گوید، حکومت جرمنی برای‌شان ماهانه چیزی بیش از ۲ هزار یورو می‎پردازد که زندگی‌شان را به پیش ببرند.

فرزندان زیرسن‌شان هم به مکتب می‎روند.

سیمین در گفت‌وگوی تیلیفونی با رادیو آزادی گفت، در همین ماه وقتی که جواب رد دریافتند، همۀ‌شان تکان خوردند.

سیمین: کجای افغانستان امن است؟ اگر افغانستان امن است، فامیل اشرف غنی و داکتر عبدالله بیایند به کابل.
سیمین: کجای افغانستان امن است؟ اگر افغانستان امن است، فامیل اشرف غنی و داکتر عبدالله بیایند به کابل.

وی افزود:

"روز شنبه بود که جواب رد به ما رسید. خودم به خاطر اولادهایم یک کمی خود را از دست ندادم. دخترم بسیار گریه کرد. بسیار حالش خراب بود. همین می‎گفت، مادر من افغانستان نمی‎روم. افغانستان امن نیست. یعنی چیزهای که اونها می‎بینند بسیار برای‌شان وحشتناک است. از آن حالتی که آمده‎اند، بسیار یک حادثۀ تلخی را پشت سر گذاشتیم. بسیار همان دقیقه همۀ ما شوک دیدیم، تکان دیدیم، گذشت دیگر."

اکنون به یک وکیل مدافع مراجعه کرده‎اند که اگر بتواند جواب منفی را مثبت سازد.

وی درین مورد افزود:

"فعلاً که به ما جواب رد آمد به ما دو هفته وقت داده بودند که باید خاک آلمان را ترک کنیم. هیچ دلیلی هم نداشتند فقط نوشته بودند که افغانستان امن است و می‎توانیم برویم. بعداً ما وکیل گرفتیم، فعلاً کارهای ما را وکیل پیش می‎برد، خدا مهربان است."

سیمین و خانواده‌اش از ترس ناامنی در سال ۲۰۱۵ میلادی همه دار و ندار شان را فروختند و به‌گفتۀ خودش با پرداختن بیش از ۲۰ هزار دالر به قاچاقبران راه پر خطر سفر را در پیش گرفتند و از ایران به ترکیه و از آن‌جا به یونان و سرانجام به امید داشتن یک زندگی آرام به شهر هامبورگ جرمنی رسیدند.

مهاجرینی‌که از آب ها نجات داده شده اند.
مهاجرینی‌که از آب ها نجات داده شده اند.

او هنوز رنج سفر و خطر گذشتن از آب‌های پر تلاطم بحر را به یاد دارد.

درین مورد سیمین گفت:

"همین کشتی که بالا شدیم، بسیار زیاد خطرناک بود. آن لحظه برای من بسیار سخت و بد گذشت که در جان اولادهایم واسکت‌ها را کردم. حس می‎کردم که من خودم آن‌ها را به آب می‎اندازم. خودم آنان را از دست می‎دهم. همگی افتاده بودند در کشتی و دخترکم زیر فشار آمده بود و جیغ می‎زد. چون کشتی بسیار خورد است و نفرش بسیار زیاد. دخترکم افگار شده بود. این برای من یک صحنۀ تلخ و رنج‌آور است. و این‌که در یونان برای ما برگه نمی‎دادند و بسیار روزهای بدی را دیدیم. بالای سنگ‌ها خواب بودیم، روزها گرسنه، شب‌ها روی سرک بودیم. بسیار روزهای بد و مشکل را دیدیم. هیچ‌کس خوش ندارد درین راه بیاید."

مثل سیمین و خانواده‌اش، ده‌ها هزار افغان دیگر هم خطر این سفر پر ماجرا را به جان خریده اند و به کشورهای اتحادیه اروپا رسیده‎اند.

پس از سوریه، افغان‌ها دومین گروه بزرگ پناهجویان را در اروپا تشکیل می‎دهند.

بر اساس ارقام ادارۀ سازمان ملل‌متحد در امور مهاجرین، از سال ۲۰۱۵ میلادی به این‌طرف ۱۷۰ هزار افغان در اروپا درخواست پناهندگی داده‎اند.

اما، در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۶ میلادی بود که اتحادیۀ اروپا و حکومت افغانستان موافقت‌نامۀ را امضا کردند که بر اساس آن پناهجویان که درخواست‌های‌شان رد می‎شود، به افغانستان بازگردانده می‎شوند.

اکنون، اتحادیه اروپا در نظر دارد که تا به ۸۰ هزار پناهجوی افغان را به افغانستان باز گرداند.

مهاجرینی که به اروپا میروند
مهاجرینی که به اروپا میروند

بر اساس گزارش‎ها، در ماه دسمبر سال ۲۰۱۶، جرمنی نخستین گروه پناهجویان افغان را که شمارشان به بیش از ۳۰ تن می‎رسید به افغانستان باز گرداند و بیش از ۴۰ تن دیگر هم در ماه‌های جنوری و فبروری امسال اخراج شدند.

برای سیمین و خانواده‌اش اما توافق میان کابل و اتحادیۀ اروپا پذیرفتنی نیست.

درخواست او از رئیس جمهور افغانستان این است:

"خواهش می‎کنم ازش، التماس می‎کنم، زاری می‎کنم. توافق‌نامۀ خود را فسخ کند. افغانستان امن نیست. به لحاظ خدا، به لحاظ قرآن هیچ هموطنم را در به در و خاک به سر نکند. کجای افغانستان امن است؟ اگر افغانستان امن است، فامیل اشرف غنی و داکتر عبدالله بیایند به کابل، همان جایی که می‎گویند امن است زندگی کنند. ما به خدا از پشتش می‎آییم، کل کارهای خود را فسخ می‎کنیم، می‎آییم همانجا."

سیمین می‎گوید، حتی اگر وکیل مدافع‌شان کاری کرده نتواند و مجبور شوند از جرمنی به افغانستان برگردند، هرگز برنخواهند گشت.

وی می‌افزاید:

"هیچ‌گاهی به افغانستان بر نمی‎گردیم. بهتر است همین جا بمیریم. خودکشی می‎کنیم همینجا. چقدر مردم همین کار را کردند، ما هم می‎کنیم. چی کنیم افغانستان برویم. از آن کرده که سر دخترم تجاوز شود، خودم جوان استم، سر خودم همین کار شود. بچه‌ام را بکشند، دور از جان، انتحاری شود، از آن کرده درین چیزها بمیریم، از بین برویم، کشته شویم، بهتر است که خود ما خود را بکشیم. هیچ وقت ما به افغانستان بر نمی‎گردیم."

به همین تازگی، جان سوپکو رئیس ادارۀ نظارت بر امور بازسازی امریکا در افغانستان یا سیگار وضعیت این کشور را شکننده توصیف کرد.

پیش ازین، جنرال جان نیکلسن فرماندۀ عمومی نیروهای امریکایی و ناتو هم هنگام گواهی دادن به کانگرس امریکا در ماه فبروری امسال وضعیت امنیتی افغانستان را دچار بنبست ارزیابی کرد.

بر اساس ارقام سازمان ملل‌متحد، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۱۶۶ غیر نظامی در افغانستان کشته یا معلول شدند.

XS
SM
MD
LG