لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۵

تبصره اندپندنت روی اشتیاق کاری یک مقام افغان برای مبارزه علیه فساد


روزنامه اندپندنت چاپ بریتانیا در شماره اخیرش مطلبی را به نشر رسانیده‎است تحت عوان، با وجود خشونت و فساد در کابل هستند تعدادی که امیدوارند.

به نوشته مقاله، برای آنکه حالت را در افغانستان درک کنید باید به کابل رفته، وارد ساختمان نیمه کاره و بدون لوحه شده، داخل دفتری شوید جای که یک مرد جوان با دریشی جدید اش مشتاقانه مشغول مرتب ساختن فرنیچر دفتر است.

این جوان نادر نادری نام دارد که تازه رئیس کمسیون خدمات ملکی شده و می‎گوید پر از انرژی و اشتیاق است.

او می‎گوید هدف اش این است که مرکز قدرت را که مملو از بازی‎های سیاسی و خویش خوری‎هاست، به نهاد سالمی مبدل سازد که به همه کاندیدان فرصت عادلانه می‎دهد، نه اولویت را برای خواهرزاده‎های وکلای پارلمان و جنگ سالاران.

نادری ۴۲ ساله می‎گوید اگر موفق شود یک سیستم کاری بر اساس ضوابط نه روابط را ایجاد نماید، شاید این مسئله بتواند اعتماد مردم به دموکراسی افغانستان را جلب کند.

روزنامه اندپدنت از قول نادری می‎نویسد که می‎گوید، اگر به هدفش نرسد، تمام آن‎های را مایوس و ناکام می‎سازد که برای اصلاحات مبارزه می‎کنند.

به نوشته روزنامه، در حالی‎که نصف عمر حکومت فعلی که وعده اصلاحات را داده بود گذشته‎است، افغانستان هنوزهم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‎کند که در شانزده سال گذشته دامنگیر این کشور بود.

در حالیکه شمار از افغان‎ها بی صبرانه انتظار نشانه‎های حمایت از اداره جدید امریکا را دارند، شماری دیگر قبلاً امید شان به جامعه جهانی را از دست داده حتی سوال می‎کنند که آیا کمک نظامی بیشتر و کمک‎های اقتصادی خارجی آنچه است که کشورشان نیاز دارد؟

داوود مرادیان رئیس مرکز مطالعات ستراتیژیک افغانستان به اندپدنت گفته‎است:

"ما شانزده سال از اصلاحات شنیده ایم ولی هنوزهم شاهد همان طرز فکر هستیم، جای که رهبران تلاش دستکاری در همه چیز را دارند".

به گفته مرادیان "امور امروز بیشتر قطبی و خطرناک شده‎اند، اگر من می‎توانستم بین اعزام ۲۰ هزار سرباز بیشتر به افغانستان و یک تعهد واقعی از سوی حکومت برای اصلاحات انتخاب کنم، اصلاحات را بر می‎گزیدم."

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیرش مطلبی را در مورد کشته شدن یک سرباز امریکایی در ولسوالی اچین ننگرهار به نشر رسانیده‎است.

مقامات به روز یکشنبه گفتند این سرباز سپیشل فورس یا قوای خاص امریکایی در جریان عملیات مشترک با قوای افغان علیه داعش کشته شد.

به نوشته روزنامه، باوجود آنکه قوای افغان و امریکایی داعش را در منطقه سرکوب کرده‎اند، با آن هم ولسوالی اچین به حیث مرکز فعالیت‎های داعش در افغانستان محسوب می‎شود.

به نوشته نیویارک تایمز، این اولین امریکایی است که در سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده‎است.

نیویارک تایمز در اشاره به ارقام موجود در صفحه انترنتی آی کژولتیز می‎گوید که در سال ۲۰۱۶ سیزده امریکای در افغانستان کشته شده بود که ۱۰ تن آن‎ها با فیر گلوله دشمن کشته شدند.

این درحالیست که وزارت دفاع امریکا رقم کشته شدگان امریکایی در افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این طرف را دو هزار و ۲۱۷ و شمار زخمی‎ها را ۲۰ هزار تن خوانده‎است.

در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند که دو ماموریت مختلف را به پیش میبرند. یکی مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغان و دوم مبارزه علیه ترروریزم در عملیات علیه القاعده و داعش است.

نیویارک تایمز به اظهارات جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی قوای امریکایی در افغانستان اشاره کرده‎است که خواهان اعزام چند هزار سرباز بیشتر به افغانستان شده و گفته‎است، به نظر می‎رسد فصل دشواری از جنگ در پیشروست.

XS
SM
MD
LG