لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۷

اعضای جی هفت روی راه حل دیپلوماتیک بحران سوریه بحث کردند


وزرای خارجه کشورهای جی هفت یا هفت کشور بزرگ صنعتی جهان امروز در شهر لوکای ایتالیا جلسه کردند تا راه حل دیپلوماتیک را برای بحران سوریه دریابند.

این جلسه قبل از سفر ریکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا به مسکو، متحد عمده رژیم بشار اسد دایر شد ولی این وزرا روی این که آیا تحریمات بیشتر بر روسیه به سبب حمایت از رژیم اسد وضع گردد یا نه، توافق نظر نداشتند.

فشارها بالای روسیه به هدف قطع روابطش با سوریه درحالی زیاد بوده است که اتهاماتی وجود دارند که اسد هفته گذشته، دستور حمله کیمیاوی بر یک منطقه تحت کنترول شورشیان را داد.

قصر سفید که در پاسخ به این حمله، حملات راکتی را بر یک قرارگاه هوایی سوریه انجام داد می‎گوید، ایالات متحده آماده‎است حملات بیشتر را بر اهداف سوریه، به هدف جلوگیری از تکرار حمله کیمیاوی یا بمباردمان‎های کورکورانه از سوی حکومت سوریه، انجام دهد.

ریکس تیلیرسن وزیر خارجه امریکا که قرار است امروز وارد مسکو شود گفته‎است، به اسد اجازه استفاده دوباره سلاح کیمیاوی داده نخواهد شد.

"حملات راکتی ما در پاسخ به استفاده مکرر سلاح کیمیاوی از سوی رژیم بشار اسد، یک اقدام مورد نیاز برای منافع ملی امریکا بود. ما نمی‎خواهیم که ذخایر غیر قابل کنترول اسلحه کیمیاوی اسد، در دست داعش و یا دیگر گروه‎های تروریستی افتد که می‎توانند امریکا یا متحدین مارا هدف قرار دهند. ما همچنان عادی شدن استفاده از سلاح کمیاوی را از سوی بازیگران در کشورهای مختلف به شمول سوریه نمی‎پذیریم."

تیلرسن افزود، اولویت تمام کشورها در سوریه و عراق، سرکوب تندوران داعش است.

تیلیرسن این را هم گفت که اتحادهای روسیه در منطقه با رژیم اسد، ایران و حزب الله لبنان به نفع مسکو نیست و روسیه باید با ایالات متحده و دیگران متحد شود.

XS
SM
MD
LG